Toyota Auris sadece İngiltere ve Türkiye'de üretilecek

Toyota'nın yeni hatchback modeli Auris, Toyota Adapazarı fabrikasında Corolla Verso, İngiltere fabrikasında ise Avensis modeliyle birlilkte üretilecek.

İSTANBUL - Toyota'nın yeni hatchback modeli Auris, Toyota Adapazarı fabrikasında Corolla Verso, İngiltere fabrikasında ise Avensis modeliyle birlilkte üretilecek. Üretim için çalışmalara başlayan Toyota Türkiye'den yapılan açıklamada, "Avrupa pazarında hatchback modeline yönelik yüksek talebi karşılama amacıyla geliştirilen Auris modelinin Türkiye fabrikasında üretilmesinin nedeni pazara çok yakın olmasıdır" denildi.
Yılda 60 bin adetlik üretim
Toyota Türkiye Genel Müdürü ve İcra Kurulu Başkanı (CEO) Kazuhiro Kobayashi, "Yüksek kalitede üreteceğimiz Auris modeli, Toyota'nın Avrupa'da 2008 yılı itibarıyla 1.2 milyon adet olan araç satış hedefini gerçekleştirmesine katkıda bulunacak" dedi. Adapazarı fabrikasında yılda yaklaşık 60 bin adet üretilecek olan Auris, üretimin yüzde 40'ını oluşturacak.
Auris, Toyota Adapazarı fabrikasında, üç dizel ve iki benzinli motor seçenekleriyle üç ve beş kapılı olarak üretilecek. Auris, aynı zamanda Euro IV motor emisyon standartlarına da uyumlu. Kasım ayında düzenlenen İstanbul Auto Show'da konsept olarak Türk tüketicisiyle tanışan Toyota Auris'in dünyadaki ilk yıl satış hedefi toplam 200 bin adet olarak açıklanıyor. Corolla Hatchback'in devamı olarak görülen Auris 354 litrelik bagaj hacmine sahip. Auris'in 1.6 lt'lik benzinli motoru fabrika verilerine göre 100 km mesafede ortalama 7.1 lt yakıt tüketiyor. Toyota Auris'in motoru aracı 190 kilometrelik maksimum hıza çıkarıyor.