Toyota ilk çeyrekte 819 milyon dolar zarar etti

TOKYO - Dünyanın en büyük otomobil üreticisi Toyota, Nisan-Haziran çeyreğinde 819 milyon dolar (77.8 milyar yen) zarar etti. Toyota, geçen yıl aynı çeyrekte 353.6 milyar yen kâr elde etmişti. Şirket, 2010 yılı mart ayında biten mali yıla ilişkin tahminini de revize ederek, 4.7 milyar dolar zarara düşürdü. Toyota’nın çeyrek yıl satışları ise, Kuzey Amerika, Avrupa, Japonya ve Asya’nın geri kalanındaki düşüşler nedeniyle yüzde 38.3 gerileyerek 40.4 milyar dolar oldu.

6.6 milyon araç satacak
Toyota, bu yıl satacağı araç sayısına ilişkin tahminini de 6.5 milyondan 6.6 milyona yükseltti. Tahminin yükseltilmesinde, iç pazarda hükümet teşviklerinin ardından yaşanan iyileşme gözönünde bulunduruldu. Toyota Üst Düzey Yöneticisi Takahiko Ijichi, maliyetleri sabitleme ve düşürme çabalarında kesin bir iyileşmenin başarılabilmesine karşın araçsatışlarındaki düşüş ve Japon yeninin değerlenmesinin şirketin kârına ciddi bir etkisi olduğunu belirtti.    

BMW’nin kârı  eridi
Öte yandan, lüks otomobil üreticisi BMW’nin 2’nci çeyrek kârı yüzde 76 geriledi. Münih merkezli şirket Nisan-Haziran dönemini kapsayan çeyrekte 121 milyon avro kâr elde etti. BMW, geçen yıl söz konusu çeyrekte 507 milyon avro kâr elde etmişti. Satışlar ise, 14.5 milyar avrodan 12.9 milyar avroya geriledi. Haziran sonu itibarıyla 98 bin 261 kişinin çalıştığı BMW’nin işgücü geçen yıla göre yüzde 7.3 azaldı. Geçen yıl ilk altı ayda 994 milyon avro kâr elde eden şirket, bu yılın ilk çeyreğinde 31 milyon avro zarar etti. Satışlar ise 27.8 milyar avrodan 24.5 milyar avroya geriledi. (Radikal)