TPAO Irak'taki projelerde topa giriyor

TPAO Irak'taki projelerde topa giriyor
TPAO Irak'taki projelerde topa giriyor
TPAO'nun dahil olduğu iki konsorsiyum, Irak'taki üç doğalgaz sahası için yapılan ihalelerden ikisini kazandı.

Irak’taki iki dev doğalgaz sahası Türkiye ’nin. Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı'nın da (TPAO) dahil olduğu iki konsorsiyum, ülkenin geleceğini şekillendirme potansiyeline sahip üç doğalgaz sahası için yapılan ihalelerden ikisini kazandı.
TPAO ve Kuveyt Enerji'nin oluşturduğu konsorsiyum Siba sahasının geliştirme hakkını kazanırken, TPAO önderliğinde olan ve Güney Koreli Korea Gas'ın da dahil olduğu diğer konsorsiyum, Mansuriye doğalgaz sahası için açılan ihaleyi aldı. Irak petrol bakanı Hüseyin Şehristani, toplam 31 milyar metreküp doğalgaz rezervine sahip Siba sahası için konsorsiyumun, 1 varil petrole denk gelecek doğalgazın çıkarma ücreti için 7.5 dolar teklif verdiğini ve günlük 2.8 milyon metreküp gaz çıkaracağını belirtti. Siba doğalgaz sahası Irak'ın, Kuveyt ve İran ile sınırına yakın bir bölgede yer alıyor.
Konsorsiyum Irak'ın kuzeydoğusundaki Diyale ilindeki Mansuriye doğalgaz sahası için verdiği teklifte, 128 milyar metreküplük doğalgaz rezervine sahip Mansuriye sahasında 13 yıl boyunca günlük 6 milyon 428 bin metreküp doğalgaz çıkaracak. Söz konusu sahaya 25 milyon dolar tutarında yatırım taahhüdünde bulunan konsorsiyum, verdiği teklifte 1 varil petrole denk gelecek doğalgazın çıkarma ücreti 7.5 dolar olarak belirlendi. Bu saha için oluşturulan konsorsiyumda TPAO'nun yüzde 50, Kuveyt Energy Company yüzde 30 ve Güney Koreli Korea Gas'ın yüzde 20 hissesi bulunuyor.

Diğer ihale Kore-Kazak konsorsiyumuna
Günün diğer ihalesinde ise Akkas doğalgaz sahasını geliştirme hakkını, Koreli ve Kazakistanlı şirketlerden oluşan bir konsorsiyum kazanmıştı. Bu ihalede de günlük 12 milyon metreküp üretim ve 5.5 dolar fiyat teklifi verilmişti. Irak’ın batısında yer alan Akkas, 2003’de Saddam Hüseyin’in iktidardan indirilmesinden sonra üçüncü kez düzenlenen uluslararası enerji ihalelerine çıkarılan üç doğalgaz sahasından ilkiydi. (aa)

bigPara.com

  ETİKETLER:

  Irak

  ,

  İran

  ,

  Türkiye