TPAO şirketlerine inceleme

Cumhurbaşkanlığı Devlet Denetleme Kurulu (DDK), Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı'nın vergi cenneti ada ülkelerinde şirket kurmasının, denetimden kaçmak amacını taşıdığını ileri sürdü.

ANKARA - Cumhurbaşkanlığı Devlet Denetleme Kurulu (DDK), Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı'nın vergi cenneti ada ülkelerinde şirket kurmasının, denetimden kaçmak amacını taşıdığını ileri sürdü.
DDK, TPAO'nun Genel Müdürlüğü'nün 2002, 2003, 2004 yılları eylem ve işlemlerini araştırıp, denetleyerek rapor hazırladı. Personel alımında birçok usulsüzlük yaşandığı ifade edilen raporda, TPAO'ya bağlı olarak kurulan yurtdışı merkezli şirketler eleştirildi.
"Kazak Türk Munay Ltd. dışında tamamı vergi cenneti adalarda kurulan bu şirketler hiçbir gözetim ve denetime tabi değildir" denilen raporda, bu şirketlerin en büyüğü olan TPIC şirketinin, tüm çalışmaları Ankara Gölbaşı'nda yürütüldüğü halde, mevzuattan kaçmak amacıyla kullanıldığı belirtildi. Tamamen kamu kaynağı kullanan TPIC ve benzeri kuruluşların adalarda kurulmasının, kamu kurum ve kuruluşlarıyla ilgili birçok düzenlemeyi devre dışı bıraktığı vurgulanan raporda, genel eleştiriler de yer aldı.
Raporda, TPAO'nun yurt içi üretiminin her geçen gün düştüğü, çalışmalarının büyük bir kısmını yurtdışına kaydırdığı, personel sayısı ve maliyetleri açısından önemli yüklerle karşı karşıya olduğu, her yönüyle yeniden yapılandırılması gerektiği ifade edildi. Raporda ayrıca TPAO'nun gerçekleştirdiği çeşitli ihaleler arasında çok büyük fiyat farkları bulunduğu dile getirildi.
Kamu kaynağı israf edildi
Kredi kullanımlarında kamu kaynağının israf edildiği eleştirisinde bulunulan raporda, 37.1 milyon dolarlık bir kredi için faiz ödemelerinin dışında, çeşitli adlar altında 3.9 milyon dolarlık harcama yapıldığı belirtildi. Kredi temini görüşmelerinde bulunmak üzere bir kurum personelinin, 1996'da 11, 1997'de 19, 1998'de 17 defa yurtdışına gittiği vurgulandı. TPAO'nun kullanmadığı bir kredi için de 2.9 milyon dolarlık bir maliyeti gereksiz yere üstlendiği kaydedildi.