TPAO'nun Irak'taki kuleleri karambole gitti

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı'nın (TPAO) Irak savaşından kısa süre önce Adıyaman'dan sökülerek 191 TIR'la Irak'a götürülen üç kule ve yaklaşık on kuleyi donatacak miktardaki yedek malzemeyle şu anda Irak'ta petrol araması yapıldığı iddia edildi.
Haber: AHMET KIVANÇ / Arşivi

ANKARA - Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı'nın (TPAO) Irak savaşından kısa süre önce Adıyaman'dan sökülerek 191 TIR'la Irak'a götürülen üç kule ve yaklaşık on kuleyi donatacak miktardaki yedek malzemeyle şu anda Irak'ta petrol araması yapıldığı iddia edildi.
CHP Adana Milletvekili Tacidar Seyhan, savaşta yağmalandığı ileri sürülen TPAO'nun petrol kulelerinin yanındaki Çukurova Grubu'nun Genel Enerji şirketine ait bir kulesi ile Romanya'nın Balf şirketine ait 5 adet kulenin hiçbir zarar görmediğini, yağmalandığı bildirilen TPAO'nun kulelerinin Irak'ın başka bölgesinde kullanılmakta olduğu yönünde bilgi aldığını söyledi. Adıyaman'daki üç adet petrol kulesi ile yaklaşık on adet kuleyi donatacak yedek malzemeler, TPAO'nun yurtdışı faaliyetlerini yürüten şirketi TPİC temsilcilerine 24 Nisan 2002 tarihinde bir tutanakla teslim edildi. Malzemeler savaş tehlikesi bilinmesine rağmen hiçbir sigorta yaptırılmadan Irak'a gönderildi. Savaşın hemen ardından Irak'a giden TPAO heyeti, kuleler ve malzemelerden geriye hiçbir şey bulamazken, o tarihlerde kamuoyuna yapılan açıklamalarda kulelerin yağmalandığı ifade edildi.
'Sondaja devam ediliyor'
Kulelerin peşini bırakmayan Tacidar Seyhan, kendisine ulaşan son bilgiye göre, bu kulelerle şu an Irak'ta sondaj çalışmaları yapıldığını, bu iddianın araştırılması gerektiğini söyledi. Seyhan, kendisine ulaşan başka bilgiye göre de kuleler çalınmış olmasına karşın, bekçilere para ödendiğini dile getirdi.