Trabzon kupa için Lahey yolunda

Trabzon kupa için Lahey yolunda
Trabzon kupa için Lahey yolunda
Mahkemenin kararının ardından kupasını isteyen Trabzonspor, Federasyon, UEFA ve CAS'tan istediğini alamazsa Lahey'e başvuracak.
Haber: OKTAY ÖZDABAKOĞLU / Arşivi

İSTANBUL - Özel Yetkili İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi’nin şike ve teşvikle ilgili olarak kararını vermesinin ardından, Trabzonspor 2010-2011 sezonunda averajla kaybettiği şampiyonluk kupasını geri almak için düğmeye basıyor. Trabzonspor Başkanı Sadri Şener dün Bodrum’da yaptığı açıklamada mahkeminin kararının ardından 2010-2011 yılının şampiyonunun hukuken Trabzonspor olduğuna dikkat çekerek, bundan sonra federasyon, UEFA ya da Uluslararası Futbol Tahkim Mahkemesi’ne (CAS) başvurularının olacağını söyledi. Fakat bu konuda en çarpıcı açıklama ise, futbol takımını bünyesinde bulunduran ve hisseleri İMKB ’de işlem gören Trabzonspor Sportif A.Ş.’nin Genel Müdürü Sinan Zengin’den geldi. Mahkemenin kararının ardından ne kadar hukuki yöntem varsa, kupayı alana kadar mücadele edeceklerinin altını çizen Zengin, “ Fenerbahçe ’nin müzesinde duran kupanın bizim olduğu mahkemece tescil edildi. Federasyon, UEFA, FIFA, CAS ve hatta gerekirse Uluslararası Adalet Divanı’na (Lahey) başvuracağız” dedi. 

Fener Avrupa’ya gidemez
UEFA’nın Şampiyonlar Ligi’ne geçen yıl olduğu gibi Fenerbahçe’nin yerine kendilerini alacağını ileri süren Sinan Zengin, Disiplin Kurulu’nun Fenerbahçe’yi kupadan men edeceğini söyledi. Mahkeme, tahliye kararı verdiği Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım’a şike ve teşvik suçundan 3 yıl 9 ay hapis cezası verirken, kulübün diğer yöneticileri İlhan Ekşioğlu, Tamer Yelkovan ve Şekip Mosturoğlu’na da hapis cezası çıkmıştı. Buna karşılık teşvik iddiası ile yargılanan Trabzonspor Başkanı Sadri Şener ve yönetici Nevzat Şakar beraat etti. 

930 bin hisse satıldı
Trabzonspor’da son dönemde yaşanan hisse satışlarına da değinen Zengin, “Burdan elde ettiğimiz geliri transfer, futbolcu ücretleri ve kredi geri ödemelerinde kullanıyoruz” dedi. Trabzonspor nisan ayından bu yana 930 bin adet hisse satarak 11.7 milyon TL gelir elde etti.

Ünal Aysal, Burak’a İlgİyİ hİssettİrdİ
Burak Yılmaz’ın transferine de değinen Zengin, Lazio’nun 5 milyon euro olan borservis ücretini 3-4 taksitte ödemek istediğini ve kendilerinin bunu kabul etmediğini belirterek, Galatasaray’ın bu transferle ilgisi hakkında “Ünal Bey, başkanımıza ikili sohbetlerinde ilgilerini hissetirdi” dedi.

Federasyon kasıtlı yaptı
Federasyon’un ‘apar-topar’ karar aldığının altını çizen Zengin, “Federasyon, mankemenin kararından sonra şike ve teşvikin sahaya yansımadığına ilişkin kararı alamazdı. Bu mahkeme kararını bildikleri için kasıtlı yaptılar. O kararın düzeltilmesini isteyeceğiz” dedi.

bigPara.com