Trafik 'fırsat'a çevriliyor

Trafik 'fırsat'a çevriliyor
Trafik 'fırsat'a çevriliyor
Google'a Türkiye haritalarını veren Başarsoft'un CEO'su Küçükpehlivan trafik yoğunluk haritalarını konuşturup sürücüye fırsatları sunmayı hedefliyor.
Haber: ŞEBNEM TURHAN / Arşivi

İSTANBUL - Hiç düşündünüz mü google maps’te evinizi kolaylıkla bulduğunuz harita nasıl oluşturuldu? Ya da 112 polis acili aradığınızda konuşamayacak durumda olsanız bile polis sizin yerinizi tespit edip yardıma nasıl geliyor? Tüm bunların arkasında üç mühendisin iş fikri yatıyor. Türkiye ’nin ‘garaj çocukları’ üç ortak Ankara ’da Başar Emlak’ın arka odasında başladıkları hikâyelerine bugün Türkiye’de satılan navigasyon cihazının yüzde 80’ine imzalarını koyarak devam ediyor. Dünya bilişim devi Google ile ortaklıkları sürerken şimdi de İstanbul trafiğini ‘konuştur’mayı hedefliyorlar. 

‘Kamu’nun haritacısı
Başarsoft Alim Küçükpehlivan, kardeşi Tuncay Küçükpehlivan ve Ahmet Dabanlı’nın bir nevi çocuğu. Şirketin CEO’su Alim Küçükpehlivan kendilerini ‘kamunun haritacısı’ olarak tanımlıyor. İçişleri, Sağlık, Milli Eğitim, Ulaştırma Bakanlığı hepsi müşterisi. Ayrıca Emniyet ve TEDAŞ unutulmamalı. 2007’den beri önce büyükşehirlerden başlayarak sokak sokak, sonra iller ve ilçeler köy köy arabayla gezilmiş Türkiye haritası oluşturabilmek için. Google maps’te yer almışlar ve sonra gelsin navigatörler. Türkiye’de faaliyet gösteren 30 navigasyon markasının 25’inin haritası Başarsoft imzalı.
Küçükpehlivan’a göre artık navigasyonlar trafik bilgisine de sahip olmalı. Ancak bu ‘konuşan’ bir trafik yoğunluk haritası olmalı. Küçükpehlivan’ın anlattığına göre navigatörler aynı zamanda bir verici gibi çalışacak. Navigasyon aletinin bulunduğu arabalar hangi hızla gidiyorsa bu hız merkeze iletilecek. Böylece o andaki trafik tespit edilerek diğer tüm navigatörlere iletilecek ve kullanıcı buna göre planını çizebilecek. Aynı zamanda navigatör bir fırsat sitesi gibi çalışacak. Yolunun üstünde hangi restoran veya hangi marka indirim yapıyorsa bu bilgiler de sürücüye iletilecek. Sürücüler fırsatları kaçırmayacak.

Başarsoft’un İstanbul’un taksisinde gözü var!
İstanbul Büyükşehir Bele-diyesi’nin düzenlediği taksi ihalesinde 4 şirketlik kısa listeye kaldığını belirten Başarsof CEO’su Küçükpehlivan duraklar, merkezi çağrı sistemlerine talip olduklarını söylüyor.

bigPara.com