Transfer paraları çıktı!

Transfer paraları çıktı!
Transfer paraları çıktı!
Fenerbahçe yönetimi, ara transfer öncesi bir günde 4 milyon TL'lik hisse sattı. Toplam hisse satış geliri 40 milyon TL'ye ulaştı.
Haber: OKTAY ÖZDABAKOĞLU - oktay.ozdabakoglu@radikal.com.tr / Arşivi

İSTANBUL - Fenerbahçe yönetimi, kadroyu güçlendirmek için yapacağı transferlere borsadan kaynak operasyonunu hızlandırdı. Fenerbahçe Spor Kulübü, futbol takımını bünyesinde barındıran ve borsada işlem gören Fenerbahçe Futbol AŞ’de 25 Aralık’ta 100 bin adet hisse satışı gerçekleştirdi. Kulüp bu hisse satışından 3 milyon 957 bin TL (2.2 milyon dolar) gelir elde etti. Satış sonrası kulübün Futbol AŞ’deki payı yüzde 81,80’den 81,404’e geriledi.

23 milyon dolar gelir
Mayısta yapılan kongrede Futbol AŞ’nin yüzde 15’ini borsada satma yetkisi olan kulüp, hisse satışlarına 31 Temmuz’da başladı. Kulüp, ağustos, eylül ve ekimde hisse satışını hızlandırdı. 31 Temmuz-25 Aralık tarihleri arasında Fenerbahçe, Futbol AŞ’de toplam 898 bin 393 adet hisse sattı. Bu hisse satışından 39.7 milyon TL gelir elde edilirken, kulübün şirketteki payı yüzde 85’ten 81,404’e geriledi. Futbol AŞ’nin halka açıklık oranı ise yüzde 15’ten 18,596’ya çıktı. Fenerbahçe, şirketin 2004’teki halka arzından 30 milyon dolar gelir elde etmişti.
Fenerbahçe’nin ara transferde gündeminde birçok oyuncu bulunduğu ileri sürülüyor. Bu oyunculardan Newcastle United’lı Demba Ba’nın ve Marsilya’lı Valbuena’nın borservisi 10 milyon euro civarında. Borservisi 15 milyon euro olan Emenike de Fener’in gündeminde. Ayrıca Real Madrid’li, 20 milyon euro bonservisli Kaka ile PSG’de forma giyen Alex Costa ile de ilgilendiği gündeme getirildi.

82 milyon euro harcamıştı

Bu sezonun başında kadrosuna yeni yıldızları katan Fenerbahçe, transferlere rekor bütçe harcamıştı. Kulübün, bonservisine 10 milyon euro ödediği Meireles’in 4 yıllık toplam maliyeti 20 milyon euro oldu. Bu yıl transfer edilen Meireles, Krasiç, Mehmet Topal, Kuyt, Egemen, Hasan Ali ve bonservisiyle alınan Yobo’nun sözleşme süreleri boyunca toplam maliyetleri 82 milyon euro oldu.

Kulüplerin kasası borsa

Halka açık spor kulüplerinde gelir yaratmak ve borç azaltmak için borsada hisse satışı yapmak çok sık uygulanan bir model haline geldi. Yıldırım Demirören döneminde Beşiktaş ’ın yüzde 22,5’i borsada satılıp 17 milyon dolar gelir elde edilmişti. Geçen yıl da Galatasaray , 773 bin hisse satarak 168.8 milyon TL gelir sağladı. Cimbom ayrıca bedelli sermaye arttırımı ile de 125 milyon TL sağlamıştı.

bigPara.com