'Tribünden maç seyrederek sorun çözülmez'

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği'nin (MÜSİAD) düzenlediği 10. Uluslararası İş Forumu (IBF) Kongresi, İslam dünyasının Ortadoğu'daki gerilim ortamına kayıtsız kaldığı yönündeki tartışmalara sahne oldu.

İSTANBUL - Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği'nin (MÜSİAD) düzenlediği 10. Uluslararası İş Forumu (IBF) Kongresi, İslam dünyasının Ortadoğu'daki gerilim ortamına kayıtsız kaldığı yönündeki tartışmalara sahne oldu. Kongrenin açılışına katılan İslam Kalkınma Bankası Başkanı Dr. Ahmed Mohammed Ali ve İslam Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Salih Saleh Abdullah Kamil gibi konuşmacıların Filistin'e yardım konusunda bir fon oluşumuna destek vereceklerini açıklamasının ardından söz alan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, muhalefet ve Arap dünyasına seslenerek "Birşeyler yapalım diyorsunuz. Tribünden maç seyrederek mi bunu yapacaksınız? Nasihatle mi bu iş çözülecek?" dedi.
'Ne yaptın diye sorarlar'
Dün Grand Cevahir Oteli'nde gerçekleşen 10. IBF Kongresi, 50 İslam ülkesinden bin 500 civarında işadamını buluşturdu. Kongre'nin açılışına Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bakanlar ve çok sayıda yerli yabancı işadamı katıldı. Kongre açılışında konuşan Erdoğan, İslam dünyası temsilcilerinin özellikle Filistin ve Lübnan'a yönelik yardım faaliyetleri için bir an önce harekete geçilmesi konusundaki konuşmalarının ardından hem Arap dünyasına, hem de muhalefete yüklendi.
Erdoğan, "Arap ligine de seslenmek istiyorum. Onlar da daha hassas olmalı. Ve gerekli desteği vermeli. Sadece Birleşmiş Milletler'e bırakmayalım. Ne yaptın sorusuna benim cevabım şu: Askerimizi gönderdik. Maddi-manevi çalışıyoruz. Lübnan'da bölünme başladı. Filistin'i de böldüler. Dayanışma zamanında İslam dünyasında bölünen bir yapı var. Lafla icraata geçmek yerine, İslam dünyası adımını atmalı" dedi.
Kümeste kalır büyüyemezsiniz
Erdoğan, bugün açılacak MÜSİAD 11. Uluslararası Fuarı ile birlikte 2 milyar dolarlık iş hacminin harekete geçirileceğini, toplam olarak 50 milyar dolara hükmeden uluslararası yatırımcılarla Türk işadamlarının bir araya geleceğini ifade etti. Türkiye'nin bugün yabancı sermaye açısından bir cazibe merkezi olduğunu hatırlatan Erdoğan, yabancı sermaye girişinin ülke geleceği açısından zararlı olabileceği yönünde eleştiriler de bulunduğunu söyledi.
Erdoğan, "Küreselleşme önemli bir araç. Bunu kendine öz güveni olan ülkeler başarıyor. 'Eğer öz güveniniz yoksa o zaman kümes hayatı diye tabir ettiğimiz kapalı bir ekonominin içinde kalıp hiçbir zaman büyüyemezsiniz. Ama öz güveniniz varsa o zaman dünyaya açılır fırsatları yakalarsınız" dedi.10 milyar dolarlık fon
İslam Kalkınma Bankası (IDB) Başkanı Ahmet Mohammed Ali, yoksulluğu azaltma fonunun 10 milyar dolara ulaşacağını belirterek, ''Bu fon, ya fakir ülkelere verilecek ya da Türkiye, Pakistan gibi gelişmekte olan ülkelerde belli bölgelerdeki projelere verilerek fakirliğin ortadan kaldırılması için kullanılacak'' dedi. IDB'nin kurulduğu günden bu yana 45 milyar dolarlık bir iş yarattığını belirten Ali, İslam ülkeleri arasında altyapı gelişimine destek için özel bir fon oluşturulacağını da ifade etti. Verilen bilgiye göre, Türkiye'ye ayrılan 146 milyon dolarlık altyapı yatırım fonunun 73 milyon dolarının TAV'a yatırıldığını, 73 milyon dolarının da Türk Telekom'un sahibi olan Oger Telecoms Limited aracılığıyla yatırım yapıldığı belirtildi.


'O dilden anlamıyoruz'
Başbakan Tayyip Erdoğan, MÜSİAD forumuna gelişinde AB'nin Kıbrıslı Rumlara limanların 6 Aralık'taki Avrupa Komisyonu toplantısına kadar açılması baskılarına dair ısrarlı sorular karşısında, "Böyle tarih koymak suretiyle Türkiye'yi köşeye sıkıştırma politikaları bizim anladığımız dil değildir. Biz o dilden pek anlamayız" tepkisini gösterdi. Türkiye'nin Kıbrıs'ta üzerine düşeni yaptığını "Biz yapacaklarımızı yaptık, bundan sonra yapması gerekenler görevlerini yapsın" diye dile getiren Erdoğan, limanların açılmasıyla ilgili AB dönem başkanı Finlandiya ile pazarlıkların sürdüğünü ekledi.