Trichet orta vadeli programı beğendi

Trichet orta vadeli programı beğendi
Trichet orta vadeli programı beğendi

Trichet: Orta vadeli program gerçekçi hazırlanmış. FOTOĞRAF: AHMET DUMANLI / AA

İSTANBUL - Avrupa Merkez Bankası Başkanı Jean-Claude Trichet, IMF-Dünya Bankası toplantılarında CNBC-e’den Burcu Göksüzoğlu’nun sorularını yanıtladı.
Türkiye’nin üç yıllık yol haritasının belirlendiği orta vadeli programı değerlendiren Trichet, “Orta vadeli program gerçekçi bir senaryo üzerine kuruluyor. IMF’nin de tahminleri dikkate alınarak yapılan bir program. Bu bir şekilde cesaretlendirilmesi gereken bir program, güven ortamını teşvik edecek bir program. Sürdürülebilir bir mali poltika çerçevesinde devam ettiğinizin göstergesi.” Türkiye’nin IMF ile devam edip etmemesi konusundaki soruyu yanıtlayan Trichet, “Bu Türk hükümetinin vereceği karar, IMF’nin vereceği bir karar. En iyi eylem planı ne olabilir, onlar karar verecektir” dedi. Bütün Avrupa ülkeleri ve Avro Bölgesi için hâlâ belirsizlikler olduğunu kaydeden Trichet, sözlerini şöyle sürdürdü: “IMF’nin tahminleri şimdilik makul görünüyor ama belirsizlikler var. Bazı istikrar sinyalleri alıyoruz. Bunu teyit eder nitelikte veriler var. Euro Bölgesi’nde büyümeyi ancak hafif artı görebiliriz.”

Babacan ile görüştü
Bu arada  Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Avrupa Merkez Bankası Başkanı Jean-Claude Trichet ile İstanbul’da bir araya geldi. Babacan, IMF ve Dünya Bankası yıllık toplantıları kapsamında, Jean-Claude Trichet ile toplantıların yapıldığı İstanbul Kongre Merkezi’ndeki özel makamında görüştü. Toplantı basına kapalı olarak gerçekleşti. (Radikal)