Trikoda 89 yıllık marka Çift Geyik Karaca, Narin'le hayata dönüyor

Triko üretiminde Türkiye'nin en bilinen markası olan 89 yıllık Çift Geyik Karaca, Narin Group'la yeniden hayat buldu. Çift Geyik Karaca'yı 2005 yılında Tekfen Holding'den satın alan Narin Group, 2010 yılına kadar hızlı bir büyüme planlıyor.
Haber: SATFİYE YUVA KİREÇCİ / Arşivi

İSTANBUL - Triko üretiminde Türkiye'nin en bilinen markası olan 89 yıllık Çift Geyik Karaca, Narin Group'la yeniden hayat buldu. Çift Geyik Karaca'yı 2005 yılında Tekfen Holding'den satın alan Narin Group, 2010 yılına kadar hızlı bir büyüme planlıyor. 1917 yılında çorap atölyesi olarak kurulan ve daha sonra triko üretimine başlayan Çift Geyik Karaca, Türkiye'de ilk markalı ihracat yapan kuruluş olarak biliniyor. Çift Geyik Karaca Genel Müdürü Cüneyt Güneş, 1980'li yıllarda Türkiye genelinde 70'i aşkın mağazaya ulaşan ve en parlak dönemini yaşayan Çift Geyik Karaca'nın yaşanan birtakım olumsuzluklar sonrasında 2002 yılında faaliyetlerini durduğunu söyledi.
'Kadın'da da iddialı
2005 yılında markayı satın aldıklarını belirten Güneş, geçen iki yıllık sürede üretimi çeşitlendirdiklerini ve mağazalaşma çalışmalarına başladıklarını açıkladı. Cüneyt Güneş, "Bugün Çift Geyik Karaca markası altında bir erkeğin ihtiyacı olan, iç giyim hariç, her şeyi üretiyoruz. Önümüzdeki kıştan itibaren kadın koleksiyonunda da iddialı bir konuma gelmeyi planlıyoruz. Ürünlerimizi Türkiye'nin dört bir yanına yayılmış corner'ların yanı sıra kendi mağazalarımızda da satışa sunuyoruz" dedi. Şu anda tamamı İstanbul'da olan üç mağazalarının olduğunu belirten Güneş, "Ağustos ayında Beylikdüzü'nde bir mağaza daha açmayı planlıyoruz. Yılı dört mağazayla kapatacağız. Önümüzdeki yıl şehir dışındaki ilk mağazamızı Ankara'da hizmete sokmayı ve toplam yedi mağaza açmayı hedefliyoruz. 2010 yılında 34 tanesi kendimize ait olmak üzere 50 mağazaya ulaşmayı planlıyoruz. Türkiye'nin dört bir yanından bayilik teklifleri alıyoruz" diye konuştu.
Yurtdışına da açılmak için çalışmalar yaptıklarını ifade eden Cüneyt Güneş şunları söyledi: "Azerbaycan, Kazakistan, Rusya ve Ukrayna'da mağaza açmak için çalışıyoruz. Türkiye'deki mağazalaşma çalışmalarımız belli bir noktaya geldikten sonra yurtdışında da mağazalar açacağız."
12 milyon YTL ciro
Çift Geyik Karaca markasını gençlerin de giymesi için çalışmalar yaptıklarını belirten Güneş, "Çift Geyik Karaca sadece babaların giydiği bir marka olmayacak. Babalar ve oğullarının yanında anneler ve kızlarının da giymesi için koleksiyonumuzu yeniledik. Zaten bizim erkekten daha fazla kadın müşterimiz var" açıklamasını yaptı. Türkiye'de Çift Geyik Karaca markasını uzun süredir vitrinde görmek isteyen bir kesimin bulunduğunu ifade eden Güneş, bu nedenle satışlarının iyi gittiğini bu yıl 12 milyon YTL ciro hedeflediklerini anlattı.
400 kişiye iş imkânı
Fethi Güneş'in 1970 yılında İstanbul Sultanhamam'da kendi tezgâhında başlattığı küçük çaplı üretim işi dört oğlunun işe adım atmasıyla daha da büyüdü. Narin Group, 1993 yılında İbrahim Güneş tarafından Narin Triko adıyla İstanbul'da kuruldu. İlk olarak 750 metrekarelik bir alanda 15 kişiyle triko imalatına başlayan Narin Triko, 2002 yılında İbrahim Güneş, Nardi ve Narin markalarını yaratarak Narin Group adını aldı. Şirket 2002 yılında markalaşma yoluna giderek İbrahim Güneş, Nardi ve De Blasio markalarının hem iç pazarda hem de dış pazarda satışını gerçekleştirdi. Grup son olarak bünyesine Çift Geyik Karaca'yı ekledi.
14 yıl önce 15 kişiyle kurulan Narin Group'ta bugün 400 kişi çalışıyor.