TSE ihalesinde Renault'ya yer yok

Fransa parlamentosunun "Ermeni soykırımı yoktur" demeyi suç sayan kararına karşı boykot, kamu ihalelerine yansımaya devam ediyor.

ANKARA - Fransa parlamentosunun "Ermeni soykırımı yoktur" demeyi suç sayan kararına karşı boykot, kamu ihalelerine yansımaya devam ediyor.
Türk Standartları Enstitüsü (TSE), merkez ve taşra teşkitaları için yeni alacağı 98 otomobil ihalesine başvuran Renault'yu safdışı bıraktı. Edinilen bilgiye göre, Türk Standartları Enstitüsü, merkez ve bölge teşkilatlarında eskiyen araçların değiştirilmesi için ihaleye çıktı. 98 adet yeni otomobile ihtiyaç duyan kurum, ihale başvurularını topladı. Talep, Fransız menşeli otomotiv şirketlerinden sadece Renault tarafından yanıtlandı.
Türk Standartları Enstitüsü yönetimi, ihaleyi sonuçlandırmadan önce Fransa Parlamentosu, 'Ermeni soykırımı yoktur' demeyi suç sayan yasayı ulusal meclisinden geçirdi. Bunun üzerine de Türkiye geneline yayılan boykot dalgasına TSE yönetimi de katıldı. TSE, Fransa'ya tepkisini göstermek için Renault'yu söz konusu ihalede saf dışı bıraktı. İhalenin büyüklüğünün 3-4 milyon YTL olması bekleniyor.