TSE 'kaliteye' ev sahibi

Avrupa Birliği standartlarını yakalamak için uyum çalışmalarını sürdüren Türkiye, nisan ayında Antalya'da Avrupa Kalite Teşkilatı'nın 49. Kongresi'ne ev sahipliği yapacak.

ANKARA - Avrupa Birliği standartlarını yakalamak için uyum çalışmalarını sürdüren Türkiye, nisan ayında Antalya'da Avrupa Kalite Teşkilatı'nın 49. Kongresi'ne ev sahipliği yapacak. Türk Standartları Enstitüsü'nün (TSE) organize ettiği kongrede, medya, gıda güvenliği, çevre, sağlık, sosyal yaşam ve etik gibi konulardaki kalite standartları tartışılacak. Avrupa Kalite Teşkilatı Genel Sekreteri Bertrand Jouslin de Noray Kongre hazırlıkları çerçevesinde Ankara'ya geldi.
TSE Başkanı Kenan Malatyalı ve Bertrand Jouslin de Noray dün TSE'de Kongre'nin tanıtımına ilişkin ortak basın toplantısı düzenlediler. Antalya'nın 25-27 Nisan tarihleri arasında, '49. Avrupa Kalite Teşkilatı Kongresi'ne ev sahipliği yapacağını belirten Malatyalı, kongreye Başbakan Tayyip Erdoğan'ın da katılacağını duyurdu. Malatyalı, Avrupa'da kalite yönetimi konusunun etkin gelişimi için çaba gösteren bir kuruluş olan Avrupa Kalite Teşkilatı'nın nihai amacının, Avrupalı bireylerin ve Avrupa toplumunun gelişimi ve ilerlemesini sağlamak olduğunu söyledi. Malatyalı, TSE'nin 1976 yılında teşkilata tam üye statüsüyle katıldığını ve bugüne kadar tüm faaliyetlere aktif olarak katıldığını dile getirdi.
'AB sürecinde önemli adım'
Teşkilatın Eylül 2001'de gerçekleştirilen 45. yıllık kongresine de İstanbul'un evsahipliği yaptığını anımsatan Malatyalı, "Geçen dört yıllık süre içinde Türkiye'nin ikinci organizasyona da ev sahipliği yapıyor olmasının AB sürecindeki Türkiye açısından önemli bir adım olduğu değerlendirmesini yapıyoruz" dedi.
Malatyalı ve Noray'ın verdiği bilgiye göre; 50'ye yakın ülkeden katılımın beklendiği Antalya'daki yıllık kongrede ana tema 'Sürdürülebilirliğe Giden Yol: Kalite' olarak belirlendi. Bu başlık altında ele alınacak konular arasında etik, sosyal sorumluluk, çeşitlilik ve güçlendirilmiş birey, kuruluşların sürdürülebilir gelişimi, yaşam kalitesi, çevresel kalite, kamu sektöründe kalite gibi konular bulunuyor. Ayrıca yazılı ve görsel basının önemli isimlerinin katımıyla 'Medyada Kalite' konulu bir oturumda gerçekleştirilecek.
Kongrenin ilk gününde Avrupa'da isim yapmış üniversitelerden temsilcilerin katımıyla, 'Üniversiteler ve Kalite' konulu bir de workshop düzenlenecek. Kongrede dünyanın dört bir yanından bilim, eğitim, kültür, siyaset, sanayi ve medya çevrelerinden üst düzey uzmanlığa sahip konuşmacılar, hayatın her alanında kaliteyi kullanarak sürdürülebilirlik konusunu tartışacak.