'TT'de tedbirimizi aldık'

Telekomünikasyon Kurumu (TK) Başkanı Tayfun Acarer, özelleştirmeden bir gün önce Türk Telekom'a (TT) verdikleri lisansın 3. nesil olmadığını, TT'ye 1991'de verilmiş olan ve ek bir izin almadan 3. nesile dönüştürülebilmesi söz konusu olan yetkiyi sınırlandırdıklarını savundu.

ANKARA - Telekomünikasyon Kurumu (TK) Başkanı Tayfun Acarer, özelleştirmeden bir gün önce Türk Telekom'a (TT) verdikleri lisansın 3. nesil olmadığını, TT'ye 1991'de verilmiş olan ve ek bir izin almadan 3. nesile dönüştürülebilmesi söz konusu olan yetkiyi sınırlandırdıklarını savundu.
Tayfun Acarer düzenlediği basınla sohbet toplantısında, gündemdeki konularla ilgili bilgi vererek, soruları yanıtladı. 1991'de verilen yetki çerçevesinde ulaşımı zor olan yerleşim merkezlerine kablo döşemeden telefon bağlayabilme olanağı sağlandığını, Türk Telekom'un bu yetkiye dayanarak izin almadan 3. nesile dönüştürebilme imkanı olduğunu ileri süren Acarer, kurulun 30 Haziran'daki kararla bu yetkinin tanımını yaptığını ve yetkiyi sınırlandırdığını iddia etti. Tayfun Acarer, "Ucu bucağı belirsiz yetkiyi tanımlayarak, sınırlandırdık. Aksi takdirde, biraz zorlayınca o yetki 3. nesile bile çevrilebilirdi" diye konuştu.
Telekomünasyon Kurumu'nun kararı üzerine Türk Telekom'un 12 Ağustos'ta kendilerine yazı göndererek, bu şartlarda ilgili hizmeti veremeyeceğini bildirdiğini ifade eden Acarer, TK'nın kararıyla, TT'ye 3. nesil lisans yetkisi verildiğinin iddia edilemeyeceğini söyledi.
TT'de gözler Danıştay'da
TT'nin Oger Telecom'a satış sürecinin tamamlanması için gelecek günlerde lisans sözleşmesinin parafe edileceğini kaydeden Acarer, bu sözleşmenin Danıştay'ın görüşünden sonra son halini alacağını bildirdi. Telekomünikasyon Kurulu, 12 Ağustos'ta şirketin hisse devrine izin vermişti. Hisse satış sözleşmesinin imzalanması ve imtiyaz sözleşmesinin parafe edilmesi için, alıcı ortak girişim içinde yer alan yatırımcıların, Türkiye'de 350 milyon dolarlık şirket kurmaları gerekiyor. Şirket kuruluşunun ardından parafe edilen imtiyaz sözleşmesi görüş için Danıştay'a gönderilecek. Danıştay 60 gün içinde görüşünü Telekomünikasyon Kurumu'na bildirecek. Daha sonra alıcı şirket ile Telekomünikasyon Kurumu arasında imtiyaz sözleşmesi imzalanabilecek.
İmtiyaz sözleşmesinin içeriğinin bir iş akdi olduğunu ve bu nedenle kendilerinin açıklama yapma yetkisi bulunmadığını ifade eden Başkan Tayfun Acarer, imtiyaz sözleşmesinin Danıştay'ın da görüşleri doğrultusunda değiştirilebileceğini söyledi.
Acarer: Telsim'de satış süreci hızlanacak
Telekomünikasyon Kurumu Başkanı Tayfun Acarer, basınla düzenlediği sohbet toplantısında gündemdeki önemli konulardan biri olan Telsim'e de değindi.
Tayfun Acarer, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) bünyesinde bulunan ve önümüzdeki günlerde satış ilanına çıkılması beklenen Telsim'le ilgili sürecin önümüzdeki günlerde hızlanacağını açıkladı. Acarer, satış sürecinde mevcut abonelerin zarar görmemeleri ve piyasa dengesinin de negatif yönde etkilenmemesi için mevzuat çerçevesinde devreye girdiklerini belirterek konuşmasını şöyle sürdürdü: "Telsim'in satışıyla ilgili süreç önümüzdeki günlerde daha da hızlanacak. Mevzuat çerçevesinde kontrolün el değiştirme noktalarında devreye girip çıkıyoruz."
Tayfun Acarer, Türkiye'deki mevcut GSM şirketlerinin yoğun rekabeti dikkate alındığında Telsim'i satın alamayacaklarını ifade etti.