TTK matbaadan içeriye giremedi

TTK matbaadan içeriye giremedi
TTK matbaadan içeriye giremedi
Şirketler, yeni TTK ile ilgili düzenlenmelerini son dakikaya bıraktı. Yeni belge ve kâğıt basımı için matbaaların kapısını çalan yok.
Haber: SİBEL CİNGİ - sibel.cingi@radikal.com.tr / Arşivi

İSTANBUL - İş dünyasının eleştirdiği Yeni Türk Ticaret Kanunu’nun (TTK) yürürlüğe girmesi için geri sayım başladı. Yeni yasa 1 Temmuz itibariyle devrede. Ancak Türkiye burada da ‘son dakikacılığı’nı konuşturacak.
Yasaya göre şirketlerin işletmede kullandıkları her türlü belge ve kâğıdın yeni ilave bilgilere göre sil baştan değiştirilmesi gerekiyor.
Ağır para ve hapis cezalarına rağmen matbaaların kapısını çalan yok. Matbaacılara göre belge ve kâğıtların basımına bugün başlansa bile temmuz ayına yetişmesi mümkün değil. Yeni kanunla iş yüklerinin 2 kat artmasını bekleyen matbaacıların hevesleri de kursaklarında kaldı.
6102 sayılı Yeni Türk Ticaret Kanunu iş dünyasına birçok yeni yükümlülük getiriyor. 1 Temmuz’dan itibaren belge ve kâğıtlarda sicil no, ticaret unvanı, işletme merkezi gibi bilgilerin belge ve kâğıtlara yazılması gerekiyor. Sermaye şirketlerinin yükü ise biraz daha ağır. Onlar ise ek olarak taahhüt edilen sermaye, ödenen sermaye, internet sitesi adresi, yönetim kurulu başkanının, üyelerinin, müdürlerinin ad ve soyadları gibi bilgiler yazacak. 

Tahminlerimiz tutmadı
Matbaacılar, Türkiye’de tüm işlerin son dakikaya bırakıldığı için henüz şirketlerin bu yönde adım atmadığını belirtiyor. Anadolu Matbaacılık yetkililerinden Müjde Anadolu, yeni yasanın iş yoğunluğunu iki kat artıracağı yönündeki tahminlerinin doğru çıkmadığını söyledi. Anadolu, “Şu ana kadar tek bir şirket bile yeni düzenleme nedeniyle başvurmadı. Birçok konuda olduğu gibi piyasada yine ‘ertelenir’ gibi bir düşünce hakim” açıklamasını yaptı. Demirkol Basım yetkilisi Murat Demirkol da yeni yasaya geçişin son dakikaya bırakıldığını ve şu anda bu konuda hiç hareketlilik olmadığını kaydetti. Demirkol, “Sektörde bayram havası bekliyorduk. Ama görünen o ki panik havası esecek. Belge ve kağıtların basımına şimdi başlansa bile temmuz ayına yetişmesi mümkün değil” dedi. Yeni kanununa göre şirketlerin internet sitesi kurma zorunluluğu da var. Buna göre 1 Temmuz 2013’e kadar Türkiye’de 1 milyon civarında şirketin web sitesi kurması gerekiyor. Başkent Hosting yetkilileri de şirketlerin bu yönde de henüz bir adım atmadıklarını anlattı.

Cezalar hafife alınmayacak kadar ağır
İşletmelere ait kâğıt ve belgelerde istenilen bilgilerin olmaması durumunda karşılaşılacak cezalar:
Hapİs cezası: 90 günden iki yıla kadar uygulanacak.
Adlİ para cezası: 73 bin lirayı bulan cezalar söz konusu. Adli para cezasını ödemeyeni yine hapis cezası bekliyor. 

İnternet sitesi kurulmaması durumunda ise cezalar şöyle:
Hapİs cezası: 6 aya kadar hapis öngörülüyor.
Adlİ para cezası: 300 günden başlıyor.

Kanun değişmez değil
Geçen günlerde Yeni Türk Ticaret Kanunu’nun (TTK) 1 Temmuz 2012’deki yürürlük tarihinde bir ertelemenin söz konusu olmadığını açıklayan Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, TOBB’un “Bu Kuran-ı Kerim değil ki değiştirilemesin” eleştirisine yanıt verdi. Yazıcı, “Bu Kuran, İncil, Tevrat gibi değişmez değil. Bu konuda biz sizin çalışmalarınızı bekliyoruz” dedi. Geçtiğimiz haftalarda TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da, tasarının özünde iyi düzenlemeler barındırdığını belirtirken; “Ancak bu Kuran-ı Kerim değil ki, değiştirilemesin” dedi. Hisarcıklıoğlu’nun bu söylemine, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı da, TOBB’da işadamlarına seslenirken sahip çıktı.

bigPara.com