TTK'ya erteleme geliyor

TTK'ya erteleme geliyor
TTK'ya erteleme geliyor

Hüseyin Aydın(solda), Ali Babacan

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Türk Ticaret Kanunu'nda en az 40-50 maddenin değiştirilmesi gerektiğinin altını çizdi.

EKONOMİ SERVİSİ
Yeni Türk Ticaret Kanunu’nda (TTK) değişmesi gereken 40-50 madde bulunduğunun altını çizen Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, değişiklikler ile birlikte kanunun 1 Temmuz’da yürürlüğe girmesi gerektiğini belirterek, “Değişiklikler yetiştirilemezse, 1 Temmuz tarihinin koşulsuz ötelenmesi gerekecek. Çünkü mevcut haliyle yürürlüğe girmesinin çok sakıncası var” dedi. Türkiye Bankalar Birliği’nin 55. Olağan Genel Kurul Toplantısı sonrasında soruları yanıtlayan Babacan, değiştirilmesi gereken maddelerle ilgili olarak, “Aklıma ilk gelen örnek, ‘Her türlü yazışmada şirketle ilgili her türlü bilgi yazılır’ gibi bir madde var. Bu ne demek? O şirketin bütün mali büyüklükleri, ortakları, yönetim kurulu üyeleri gibi öyle bilgiler var ki, mektup yazacak olsanız zaten birinci sayfasını herhalde o bilgiler kaplar. Arka sayfaya mektubun kendini yazmak zorunda kalırsınız. Bunları çok basite indirmek istiyoruz” örneğini verdi. 

BDDK’ya atama yakın
“Öncelikle tek tek işletmelerimizi, şirketlerimizi, işadamlarımızı, kadınlarımızı dürüst varsayacağız” ifadesini kullanan Babacan, “Temel varsayımımız ‘Bu dürüsttür’ olacak” dedi. Babacan, yanlışlık içerisinde olan, hata yapan ya da kasıtlı olarak bazı konularda yanlış yola girenlere de ceza vereceklerini söyledi. BDDK ve TMSF başkanlarının atanmasıyla ilgili bir soruya karşılık, konuyla ilgili yasal düzenlemenin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından onaylandığını hatırlatan Babacan, “Biz şu anda atama sürecindeyiz. O konudaki kararlarımızı verdiğimiz zaman da zaten sizlerle paylaşırız” yanıtını verdi. Babacan, Halk Bankası’nın yüzde 25’inin halka açık olduğunu ve özelleştirme sürecine girmiş bu bankada bundan sonraki adımın, yüzde 25 yüzde 49’a kadar yolu açık olmak üzere çıkarmak olduğunu söyledi.
Her yıl 900 bin öğretmene maaş ödediklerine dikkat çeken Babacan, “Çok çalışan ve başarı ortaya koyan var. Başarı ortaya koyanla başarı ortaya koyamayan arasında bir fark olması gerekiyor. Milli Eğitim Bakanlığımız bu konuları inceliyor ama herhangi bir karar yok” dedi.

Değiştirilmesi planlanan konular
Şirket yönetim kurulunun dörtte birinin yüksekokul mezunu olma şartı kaldırılıyor.
Şirket ortağı kâr avansına mahsuben borç alabilecek.
Denetim faaliyetlerinde ücretlendirmeye denetim geliyor.
Her türlü yazışmada şirketle ilgili her türlü bilgi yazılır” maddesi değişecek.

Zİraat’ta şube ve logo değişecek
Türkiye Bankalar Birliği Başkanı ve Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın, Ziraat Bankası’nda değişim çalışmaları ile ilgili olarak, “HSBC denilince dünyanın her yerinde HSBC akla geliyor. Ziraat Bankası’nın yurtdışındaki iştiraklerinin isimleri çok farklı. Biz mevcut başak logosu ve Ziraat ismini değiştirmeden yeni bir logo üzerinde danışman firma ile çalışıyoruz” dedi.

Denİzbank’ın satışı BU AY BİTER
Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş, bankanın Sberbank’a satış sürecinin haziran ayının ikinci haftasında tamamlanabileceğini ancak fiyatın henüz belli olmadığını söyledi. Türkiye Bankalar Birliği’nin olağan genel kurul toplantısı öncesinde soruları yanıtlayan Ateş, satışın defter değerinin 1.5 katı üzerinde gerçekleşeceğine yönelik haberlerle ilgili olarak “Fiyat belli değil” dedi.

bigPara.com