TTK'ya Kayserili rötuşu

TTK'ya Kayserili rötuşu
TTK'ya Kayserili rötuşu
Yönetim kurulu üyelerinin dörte birinin yüksekokul mezunu olma şartının kaldırılması, özellikle Kayserilileri rahatlatacak.
Haber: HACER BOYACIOĞLU - hacer.boyacioglu@radikal.com.tr / Arşivi

ANKARA - Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, 1 Temmuz’da yürürlüğe girecek olan yeni Türk Ticaret Kanunu’nda (TTK) yapılacak olan değişiklikleri müteahhitlere açıkladı. Yazıcı, yönetim kurulunun dörtte birinin yüksekokul mezunu olma şartının kaldırılacağını belirtirken, “Bunu niye getirdiklerini anlamadık. Bu düzenlemeyle Kayserililer ticaretten çekilecek. Çünkü onlarda ya okula, ya ticarete” dedi. Şirket ortağının şirketten para çekme yasağıyla ilgili de getirecekleri düzenlemeyi anlatan Yazıcı, “Şirket ortağı kâr avansına mahsuben borç alabilecek” diye konuştu. Yazıcı, şirketleri denetleyecek yapılarda da fiyatların çok uçmaması için bir denetleme getireceklerini söyledi. 

20 ikincil düzenleme
İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası’nın düzenlediği yemeğe katılan Yazıcı, yeni TTK’da 25-30 madde üzerinden değişiklik çalışmaları yürüttüklerini belirtti. Gelecek hafta için Ekonomi Koordinasyon Kurulu gündemine gelecek değişiklikler hakkında bilgi veren Yazıcı, yönetim kurulunda 4 üyenin yüksekokul mezunu olma şartını kaldıracaklarını net bir şekilde açıkladı. Bu düzenlemenin şirketlerin yapısının güçlü olmasıyla bir ilgisi olmadığını vurgulayan Yazıcı, ‘şirket ortağının şirket kasasından para çekmesine’ ilişkin olarak yapacakları değişiklikle ilgili de bilgi verdi.
“‘Benim değil mi şirket? Neden almayayım?’ diyorlar. E öyle değil yani. Siz bir yapı kurdunuz. Size ait bir parayı tahsis ediyorsunuz ama geliyorsunuz bir süre sonra ‘kızımı evlendiriyorum, buradan para alacağım. Otomobili değiştiriyorum, para alacağım.’ Böyle bir şey yok” diyen Yazıcı, yapacakları düzenleme ile şirket ortağının kâr avansına mahsuben borç alabileceğini ifade etti. Yazıcı, şirket hesabından hangi koşullarda para çekilebileceğini çok sıkı kurallara bağlayacaklarını ifade etti. Şirketlerin denetlenmesiyle ilgili olarak denetim ücretlerinin artabileceği yönünde kaygılar da bulunduğuna vurgu yapan Yazıcı, bununla ilgili olarak da bir denetim mekanizması kuracaklarını açıkladı. Yazıcı, yapacakları 20 ikincil düzenleme ile kaygıları bitireceklerini söyledi.

247 bin gayri faal şirket ortadan kalkacak
Kayıtlara göre Türkiye ’de 32 bin 782 anonim, 175 bin 434 limited, 39 bin 242 kooperatif şirket gayri faal durumda, Gayri faal şirketlerin toplamı 247 bin 558’e ulaşmış durumda. Yeni TTK; bu faal olmayan şirketlerin ortadan kaldırılmasını öngörüyor. Şirketlere uyarlama süresi olarak 1 yıl verilirken, bakanlığa da bu 1 yıllık süreyi öteleme hakkı veriliyor. Bakanlığın bu yetkiyi de kullanabileceği vurgulanıyor.

Yapılan reformlar
Şirket yönetim kurulunun dörtte birinin yüksekokul mezunu olma şartı kaldırılıyor.
Şirket ortağı kâr avansına mahsuben borç alabilecek.
Denetim faaliyetlerinde ücretlendirmeye denetim geliyor.

bigPara.com