'TTK'yı çıkarmakta kararlıyız'

Türk Ticaret Kanunu'nda (TTK) değişiklik konusunda iktidar ve muhalefet arasında uzlaşma sinyali geldi. 5 bin delegenin katıldığı 17. Dünya Muhasebe Kongresi'nin açılışında konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Cumhuriyet Halk Partisi'nin de...

İSTANBUL - Türk Ticaret Kanunu'nda (TTK) değişiklik konusunda iktidar ve muhalefet arasında uzlaşma sinyali geldi. 5 bin delegenin katıldığı 17. Dünya Muhasebe Kongresi'nin açılışında konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Cumhuriyet Halk Partisi'nin de (CHP) desteğiyle yeni Türk Ticaret Kanunu'nu çıkarmaya kararlı olduklarını söyledi.
CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın ardından konuşan Erdoğan, Baykal'ın "Dürüst bir Ticaret Kanunu çıkması için üzerimize düşeni yapacağız" sözlerine karşılık, "Sayın Baykal gerekli desteği vermeye hazır olduğunu söyledi. Elimizde hazır 1.500 maddelik bir kanun var. Çok alakasız konularla TTK'nın yasalaşma sürecini etkileyecek adımlar atılmazsa kanunu çıkarmakta kararlıyız" dedi.
Erdoğan, beklenen değişiklikleri gerçekleştireceklerini vurgulayarak, "Kanunu çıkarmak için iktidar olarak hazır olduğumuzu söylemek istiyorum. TTK içinde arzulanan değişiklikleri rahatlıkla gerçekleştiririz" ifadesini kullandı. Kongrenin İstanbul'da yapılmasının önemine değinen Erdoğan, muhasebenin artık yalnızca vergi memurları ve muhasebecileri değil, ekonominin içindeki herkesi ilgilendirdiğini söyledi.
'Hesaba çekilmeyelim'
Küreselleşmenin bazı yeni risk ve tehditleri de beraberinde getirdiğini belirten Erdoğan, geçmiş günlerde birçoğu finans sektörü kaynaklı krizlerin yaşandığını, bu krizlerin hem bütün dünya ülke ekonomilerinde daralmalara hem de güvenilirliğin zedelenmesine neden olduğunu anlattı.
Dünya üzerinde bölgeler arasındaki dengesizlik ve gelir dağılımındaki adaletsizliklerin henüz giderilemediğini ifade eden Erdoğan, bu sorunları çözmek için barışa, güven ve istikrara ihtiyaç olduğunu kaydetti. Erdoğan, "Güvenin tesis edilmediği, istikrarın olmadığı bir ortamda ekonomik kalkınmadan söz edemeyiz. Hesaba çekilmeden kendimizi hesaba çekmek zorundayız" dedi.
Kayıt dışının ekonominin hâlâ önemli bir sorun olduğuna değinen Erdoğan, muhasebecilere "Mali tablo ve kayıtların gerçeği yansıtması üzerinde hassasiyetle durulmalı. Sizin de katılımınızla ekonomideki kayıt dışı azaltılacak" çağrısında bulundu.
CHP Başkanı Deniz Baykal ise, muhasebe mesleğinin yapılmasında denetimin önemine değinerek, "Dokunulmazlık bu açıdan kayıt dışı alanda önem taşıyor. Türkiye'de dokunulmazlık konusunu ele almak bu vesileyle ifade etmek istiyorum. Muhasebecilik mesleği bu yönden önem taşıyor" şeklinde konuştu.
'Skandallar bitecek'
Uluslararası Muhasebe Konseyi Başkanı Graham Ward, üye sayılarının 122 ülkede 2.5 milyona ulaştığını belirterek, "Güvenilir mali bilgi olmadan hiçbir ülke büyüyemez. Güçlü muhasebe mesleği yoksulluğa karşı savaşta çok önemli" dedi. Ward, ABD'de sürekli muhasebe skandallarının gündeme geldiğini anlatarak, muhasebe standartlarının oluşmasıyla bunların ortadan kalkacağını vurguladı.
Türkiye Muhasebe Uzmanları Derneği Başkanı Masum Türker ise, "Muhasebe mesleği kendi kendini yönetemiyor. Kamu yönetimi muhasebe mesleğinde bağımsızlığı ihlal ediyor" dedi.
Öte yandan 16 Kasım'da sona erecek 17. Dünya Muhasebe Kongresi'nin Türkiye'ye yaklaşık 18-20 milyon avro gelir bırakması bekleniyor.