TTNet il il harita çıkardı, 2.6 milyon evi internet ve bilgisayarla tanıştıracak

TTNet il il harita çıkardı, 2.6 milyon evi internet ve bilgisayarla tanıştıracak
TTNet il il harita çıkardı, 2.6 milyon evi internet ve bilgisayarla tanıştıracak

Tahsin Yılmaz, Artık her eve internet girecek dedi.

* TTNet'in araştırmasına göre, Türkiye'de 19 milyon evin yüzde 41'inde bilgisayar varken 1.7 milyonu internetsiz. 2.6 milyon evinde ne interneti var ne de bilgisayarı * 'Her eve internet' sloganıyla yola çıkan TTNet, evinde internet olmayan ama dışarıda kullanan yaklaşık 9 milyon kişiyi de eve çekmek için bir kampanya başlatıyor

İSTANBUL - Ipsos KMG’nin araştırmasıyla Türkiye’nin en kapsamlı il il internet kullanımı haritasını çıkaran TTNet, ‘her eve internet’ sloganını çift kollu bir kampanyayla hayata geçirmeye hazırlanıyor. Özellikle internete ancak dışarıda ulaşabilen Anadolu’daki kullanıcıları hedefleyen TTNet kampanya kapsamında evlere bedava modemle birlikte kullanılan gün başına 2 TL’ye ‘günlük internet paketi’ sunarken, Casper, Asus ve HP’yle de anlaşarak ayda 27 TL’ye iki yıl taksitle bilgisayar imkânı sunacak.
Araştırma sonuçlarının kampanyaya ilham verdiğini belirten TTNet Genel Müdürü Tahsin Yılmaz, “Artık her evde bilgisayar ve internet olacak. Amacımız herkesi internetle tanıştırıp dünyaya bağlamak. Tüm çalışmalarımızı bu yönde planlıyoruz” dedi. Ipsos KMG’nin nüfusu 20 binin üstünde 38 ilde, 24 bin 800 hane ve işyeriyle Ocak-Mart 2010 tarihleri arasında yüz yüze görüşerek yaptığı ‘PC ve internet penetrasyon çalışması’ndan ilginç sonuçlar çıktı.

7.4 milyon evde PC var
Araştırma sonuçlarına göre, toplam hane nüfusunun yalnızca yüzde 41’i bilgisayar sahibiyken, bunların da sadece yüzde 32’sinin internet bağlantısı bulunuyor. Araştırmada yaklaşık 18 milyon olarak belirtilen Türkiye’deki hane sayısı toplamının 7.4 milyonunda bilgisayar var. 1.7 milyon hanedeyse bilgisayar bulunuyor ancak internet bağlantısı yok.
Hem bilgisayar hem internet olan hane sayısıysa 5.7 milyona ulaşıyor. 2.6 milyon hanedeyse hem bilgisayar yok, hem da internet bağlantısı. Ancak bu 2.6 milyon hanede en az bir internet kullanıcısı bulunuyor. Özellikle doğu bölgelerinde saptanan bu verilerle evde internet bağlantıları olmayan kullanıcıların arkadaşlarından, internet kafelerden ya da işyerlerinden internete ulaştıkları tahmin ediliyor. 

Kırsal-kent farkı büyük
Hane bazında penetrasyon verileri kırsalda ve kentte de büyük değişiklik gösteriyor. Kentlerdeki 11.6 milyon haneden 6 milyonunda bilgisayar, 4.6 milyonunda internet bağlantısı varken, penetrasyon oranı bilgisayarda yüzde 53’ü, internette yüzde 40’ı buluyor. Kentlerde ADSL kullanım oranıysa yüzde 38. Kırsala bakıldığındaysa, 6.4 milyon hanenin sadece 1.2 milyonunda bilgisayar, 1 milyonunda da internet bağlantısı var. Bu bölgelerde penetrasyon oranı bilgisayarda yüzde 19, internette yüzde 17, ADSL’deyse yüzde 16. Türkiye toplamındaysa bilgisayar penetrasyonu yüzde 41’e, internet yüzde 32’ye, ADSL ise yüzde 30’a ulaşıyor.   

Yüzde 77’si sosyal ağlarda
Araştırma sonuçları internet kullanıcı nüfusunu da ortaya çıkarıyor. Buna göre, Türkiye genelinde evinde internet bağlantısı olan kullanıcı sayısı 12.2 milyonken, evinde bağlantı olmayan ‘ev dışı internet kullanıcısı’ sayısıysa 9 milyonu aşıyor.
İnternet kullanım alanları da evinde bağlantısı olan ve olmayan kullanıcılara oranla değişiyor. Sohbet, sosyal ağ kullanımı iki tarafta da yüzde 77’lik en yüksek payı alırken, bunu yüzde 54’le internette sörf ve araştırma takip ediyor. Yine her iki tarafta da ortalama yüzde 35’lik bir kesim e-posta kontrolü yapıyor. Ortalama yüzde 13’lük kesim ev ödevi ve okul projeleri için interneti kullanırken, yüzde 4’ü de e-devlet işlemleri için kullanıyor.   

Netten gazete takibi yüksek
Evinde internet bağlantısı olan kullanıcıların yüzde 36.2’si gazete ve haber takibi yapıyor. Yüzde 33.6’sı oyun oynuyor, yüzde 21.6’sı müzik, yüzde 18.6’sı film indiriyor, yüzde 10.6 lık bir kesim ise forumları takip ettiğini belirtiyor. 

Bloglar da ilgi çekiyor
Kullanıcıların yüzde 9’u internet bankacılığı kullanırken,  yüzde 8.4’ü işle ilgili takiplerini yapıyor, yüzde 6.6’sı blogları takip ediyor, yüzde 5.7’si yemek tarifi araştırıyor, yüzde 5.2’si radyo dinliyor, yüzde 4.7’si TV’de kaçırılan programları izliyor, yüzde 4.4’ü de internetten TV seyrediyor.
Kullanım alışkanlıkları konusunda araştırma, ev dışı internet kullanıcıları için de benzer sonuçları içeriyor.

6 milyon aboneyle dünyada 10. sırada
Tahsin Yılmaz, TTNet’in İngiltere merkezli ‘Point Topic’in DSL bazında abone sahipliğini ölçtüğü global listede, 100’ü aşkın ülkeden 317 internet servis sağlayıcısı arasında 10’uncu sıraya yükseldiğini de belirtti.
TTNet’in hızla artan abone sayısıyla şu anda 6 milyon aboneye ulaştığının altını çizen Yılmaz, kurumsal ve bireysel kullanıcılara özel hizmetlerini sürekli geliştirerek listede 10’a girmeyi başardıklarını söyledi.
Türkiye’de ADSL’in yedi yıllık bir geçmişi olduğunu ifade eden Yılmaz, bu kadar kısa bir zamanda bir Türk şirketi olarak ,bu seviyeye gelmelerinin gurur verici olduğunu kaydetti. 

IPTV izin çıkar çıkmaz geliyor
Tivibu’yla birlikte TTNet’in müzik portalının da büyük ilgi gördüğünü anlatan Tahsin Yılmaz, “TTNet müzik portalımızda şu anda yaklaşık 3 milyon eser var. Portaldan günde 500 bin civarında şarkı dinleniyor. Bunun daha da artacağını düşünüyoruz. Ayrıca IPTV için de başvurduk. İznimiz çıkar çıkmaz bu uygulamaya da başlayacağız” diye konuştu. 

‘Kullandığın gün kadar öde, günlük 2 TL’
Kişilerin bütçeleri doğrultusunda internetten yararlanabilmelerinin önünü açtıklarının altını çizen TTNet Genel Müdürü Tahsin Yılmaz, Asus, Casper ve HP ile ayda 27 liradan başlayan taksitlerle bilgisayar kampanyası başlattıklarını ifade etti.
‘Günlük İnternet Paketi’yle internet penetrasyonu açısından kentsel ve kırsal kesim arasındaki uçurumu da azaltmayı hedeflediklerini ifade ederek, şöyle devam etti: 

Dünyaya bağlıyor
“Araştırmada evde internet bağlantısı kurmamaya sebep olarak gösterilen engeller arasında finansal sebeplerbirinci sırada yer alıyor. Günlük İnternet Paketimiz, hiç internet bağlantısı olmayanlara ekonomik güçleri çerçevesinde internete bağlanma olanağı sunması açısından önemli. Ama biz gerekçesi finansal olsun olmasın, internetle henüz tanışmamış ya da yeterince yararlanamamış önemli sayıdaki insanımızı dünyaya bağlayacak bir çözüm sunmuş oluyoruz. Kampanyamızla modemi ücretsiz, interneti de kullandıkları gün başına
2 TL’den veriyoruz.”

İnternet, telefon, TV tek faturada!
TTNet’le telefon, internet ve televizyonun bir arada olduğu bir iletişim sistemi sunmak için çalıştıklarını belirten Tahsin Yılmaz, “Tahmin ediyorum yıl sonuna geldiğimizde artık tek faturayla bütün iletişim ihtiyaçları karşılanacak” dedi. Tivibu uygulamasıyla internetten televizyon seyredilebilmesinin de önünü açtıklarını hatırlatan Yılmaz, projeye ilginin her geçen gün arttığını ifade etti.
İnternet kullanımının önündeki tüm engelleri kaldırmak için uğraştıklarını vurgulayan Tahsin Yılmaz, “Artık her eve internet girecek ve bölgeler arasındaki derin uçurum da kalkacak” diye konuştu.
Yılmaz, Türkiye internet pazarında ADSL’nin payının yüzde 87, 3G’nin yüzde 8.8, kablolu bağlantıların ise yüzde 2.5 olduğuna dikkat çekti.   (Radikal)

 

Üç aylık çalışma sonucu çıkarılan internet kullanım haritasında İstanbul lider. Kıyı şeritleri de yüzde 20-40 arası kullanım oranlarına sahipken, doğuya gidildikçe kullanım düşüyor. Doğuda en düşük oran Muş’ta, Hakkâri ise yüzde 17.5’le dikkat çekiyor.