TT'yi alana operatör şartı

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Türk Telekom'un (TT) özelleştirme şartnamesine alıcı olacak firmaya operatörlük şartı konulduğunu açıkladı.
Haber: DİLEK GÜNGÖR / Arşivi

İSTANBUL - Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Türk Telekom'un (TT) özelleştirme şartnamesine alıcı olacak firmaya operatörlük şartı konulduğunu açıkladı. Binali Yıldırım, "Türk Telekom'u alacak olan konsorsiyumun en az yüzde 10'u GSM veya sabit hat pazarında operatör olan bir şirket olması gerekiyor" diye konuştu.
Binali Yıldırım, 31 Mayıs'ta yüzde 55'lik hissesinin blok satışı gerçekleştirilecek olan Türk Telekom'la ilgili Radikal'in sorularını yanıtladı. TT ile ilgilenene yatırımcılar için 'veri odası' süreci
2 Nisan'a kadar uzatılmıştı. Yıldırım, veri odası sürecinin ihale tarihini etkilemeyeceğini belirtirken, "Katılanların tamamının ihale tarihi ile ilgili talebi olursa uzatılabilir" ifadesini kullandı. Yıldırım, Aycell ve Aria'nın borçları ile ilgili olarak ise şunları söyledi: "Bu iki şirket birleşmeden önce borçlarla ilgili çalışma yaptırmıştık. TT üzerinde bir etkisi olmayacağını gördük. Ayrıca borcu olmayan şirket aslında çok başarılı bir şirket anlamına gelmez. Şirketin kaldırabildiği kadar borcunun olması bir şey ifade etmez" dedi.
Taslak sözleşme tamam
Yıldırım, TT'nin tüm tekellerinin kalktığını, şirketin performansının en iyi bu dönemde ölçüleceğini belirtirken, "Devletin elinde şirketin çok iyi olacağını düşünmüyorum" dedi. Rekabet Kurumu'nun Telekom'la ilgili görüşlerini açıklamasının ardından Telekomünikasyon Kurumu (TK) iki kurum arasında restleşme olmuş, TK imtiyaz sözleşmesi için alıcının son merci olarak kendilerine geleceğini söylemişti. Yıldırm, bu konunun hatırlatılması üzerine, TK'nın yatırımcılara da sunulan taslak imtiyaz sözleşmesine olumlu görüş bildirdiğini kaydetti. Taslakta imtiyaz sözleşmesi süresinin 21 yıl olarak yer aldığını söyleyen Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, "21 yıl belki 25 yıla nihai sözleşmede çıkarılır. Ancak 21 yılın altında olmayacak" dedi. Yıldırım halka arzın zamanlaması konusunda ise blok satışın olması veya olmaması alternatifine göre tarih planladıklarını söyledi.
Yıldırım'ın verdiği bilgiye göre TT'yi alacak şirkete operatörlük şartı getirildi. Telekom'u alacak konsorsiyumun içinde en az yüzde 10'luk payın GSM veya sabit hat pazarında operatör olan bir şirkete ait olması gerekecek. Ancak konsorsiyum mutlaka ihale öncesinde bir operatörle birleşmek zorunda değil. İhale öncesinde bu konuda taahhütname vermesi de yeterli olacak. Yıldırm bu şartın getirilmesini şöyle açıkladı: "Alıcı firma ben parayı verip alırım diye düşünmemeli. Bu sektör geleceğin pazarı. Vatandaşa hizmet edecek".
'TT ortak alacak'
Binali Yıldırım, "Telekom özelleştirmesi aslında tam bir satış değil. Kısmi bir satış. TT kendisine ortak alacak. Evlilik yapacak. Bu şirket yaşayan bir varlık. TT özelleşirken bir tarih konulacak ve o tarihteki bilançosuna göre devir yapılacak. Bugün kasada 100 lirası var. Yarın 500 lirası olur. Giren çıkan düşünülürse bakkal dükkânı gibi" dedi. Yıldırım, Telsim konusunda Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'nun değer tespit için bakanlıktan 2 kişi istendiğini belirtirken, Telsim'in satışının ya Telekom'la eşzamanlı ya da daha sonra olabileceğini söyledi.
Telekom Bakan dinlemiyor
Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Türk Telekom'da özelleşen 118 bilinmeyen numaralar servisinde çağrı karşılama oranının yüzde 96'ya çıktığını, yanıt verme süresinin ise 19 saniyeye ulaştığını söyledi. Türk Telekom işletirken aranan çağrı sayısının 230 bin civarında seyrettiğini, ancak şu anda bu rakamın 460 bine çıktığını ifade etti. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım 118 servisi devredilmeden önce başından geçen bir olayı da şöyle anlattı: "Evdeki telefon otomatik ödemeye bağlı. Fatura ödenmesine rağmen telefonumu kesmişler. Ben de 118 servisini aradım. 'Ne istiyorsun' dediler. Derdimi anlattım. Beklettiler. Sonra adımı adresimi sordular. İsmimden anlamadılar. 'Niye kesilmiş' dedim. 'Borcunuz görünüyor kardeşim' dediler. Ben de 'Ödedik' dedim. Sonra ismi tekrar istediler. Bu arada anladılar. Yanındaki memura, 'Bizim Bakan'ın adı. O olabilir mi?' diye sordu. Ben de telefonda bu konuşmayı duyup 'Olabilir' dedim. Sonra 'Buyrun efendim biz ilgilenelim' dediler."