Tuborg şikayet etti, Migros'un satışına şartlı onay çıktı

Tuborg şikayet etti, Migros'un satışına şartlı onay çıktı
Tuborg şikayet etti, Migros'un satışına şartlı onay çıktı
Rekabet Kurulu'nun Migros'un alımı için Anadolu Grubu'na şartlı izin verdiği ortaya çıktı. Anadolu Grubu, Anadolu Efes'in rakibi Tuborg'un şikâyeti üzerine Rekabet Kurulu'na raf payı garantisi ve objektiflik taahüdü vererek 7 aydır beklediği onayı aldı.

RADİKAL- Anadolu Endüstri Holding’in Migros’un alımı için 7 aydır beklediği Rekabet Kurulu onayı geçen hafta perşembe günü geldi. Ancak dün kararı internet sitesinde yayınlayan Rekabet Kurulu’nun, Anadolu Grubu’na şartlı onay verdiği ortaya çıktı. Hürriyet'ten Hülya Güler'in haberine göre göre, Tuborg’un şikayeti üzerine Rekabet Kurulu, Anadolu Grubu’na ticari teamüllere uygun olarak rakiplerinin raf payını koruyacağına ilişkin taahhüt vermesi koşuluyla izin verdi. Bu karar ile Türkiye ’nin önde gelen perakende zincirlerinden Migros’un yönetimi aynı zamanda Efes Pilsen ve Coca Cola gibi markaların Türkiye’deki üreticisi olan Anadolu Grubu’na geçti.

EFES’E SATIŞ KANALI DEĞİL

Migros’un 1200 yakın şubesi bulunuyor. Bira ve alkolsüz içecek pazarının önemli bir oyuncusu olan Anadolu Grubu ise, perakende mağazacılıkta “Ekomini” markasıyla açtığı 1000’e yakın küçük formatlı marketlerle faaliyet gösteriyor. Dolayısıyla Anadolu Grubu’nun geçen ekim ayında Migros’u almak üzere verdiği teklif ilk etapta, başta Anadolu Efes olmak üzere Grubun ürünleri için satış kanallarının güçlendirilmesi olarak yorumlanmıştı. Ancak Anadolu Grubu Başkanı Tuncay Özilhan teklifin Anadolu Efes’e satış kanalı oluşturulması amacıyla atılmış bir adım olmadığını belirterek, “Migros Efes satışlarında yüzde 4 civarı paya sahip. Bunun için bu kadar önemli bir para verilmez. Bu yeni bir sektörde büyüme stratejimizin sonucu olarak okunmalı” demişti.

HİSSE DEVİR İŞLEMİ YARIN
Anadolu Grubu’nun geçen yıl ekim ayında Migros’un yüzde 40.25 hissesini yaklaşık 1.8 milyar TL fiyata almak üzere başlattığı süreç yarın yapılacak devir işlemleri ile resmen tamamlanacak. Böylece 2008’de Migros’un yüzde 50.83 hissesini Koç Holding’den 2 milyar Euro’ya satın alan ve sonraki alımlarla hissesini yüzde 80.51’e çıkaran İngiltere merkezli fon şirketi BC Partners da Migros’tan kısmen çıkış yapmış olacak. Rekabet Kurulu’nun inceleme sürecinin uzaması nedeniyle satış fiyatının revize edileceği duyurulmuştu. Dolayısıyla nihai fiyatın devirden sonra netleşmesi bekleniyor.

DEVİRDEN SONRA YÖNETİM DEĞİŞECEK
YÜZDE 19.45’i halka açık olan Migros’ta 15 Temmuz’daki hisse devrinin ardından yönetim kontrolü Anadolu Grubu’na geçecek. Bu tarihten sonra yapılacak genel kurulda ise, Migros’un yönetim kurulunda değişiklik olacak. Tuncay Özilhan, yapılacak değişiklik ile ilgili şu anda bilgi vermesinin doğru olmadığını belirtti.

GRUBUN TAAHHÜDÜ NEYİ KAPSIYOR
Anadolu Grubu’nun verdiği taahhütler özetle şu şekilde yer aldı: Migros’un bira pazarında Anadolu Efes’in mevcut ya da yeni girecek tüm rakipleriyle ticari ilişkilerinin ticari teamüllere uygun ve objektif koşullar içinde devam ettirilmesi. Bu konunun gözetimi ve denetimi konusunda bir sistematik oluşturulması. Anadolu Grubu şirketlerinin perakende sektörü içinde Migros’un rakipleri olan şirketlerle ticari ilişkiler kapsamında elde ettiği bilgilerin Migros ile paylaşılmaması. Migros’un Anadolu Grubu şirketlerinin faaliyet gösterdiği pazarlardaki rakipleri ile ticari ilişkiler kapsamında elde ettiği ticari açıdan hassas bilgilerin Anadolu Grubu şirketleri ile paylaşılmaması.

DOĞUM GÜNÜ HEDİYESİ
2014’ün son gününde tamamlanan Migros anlaşmasını ‘Muradımıza erdik’ şeklinde değerlendiren Tuncay Özilhan bu alıma gösterdiği önemi ise “4 yıldır ağzımızı sulandırıyordu” sözleriyle özetlemişti. 7 ay sonra gelen Rekabet Kurulu onayını da, “Onay geçen hafta perşembe günü yani 9 Temmuz’da geldi. O gün benim doğum günümdü. Bundan daha güzel bir hediye düşünemiyorum” diyerek değerlendirdi.

bigPara.com