TÜFE etkisiyle bahar esintisi

Beklentilerin altında çıkan eflasyonunun yarattığı iyimserlik, yurtdışındaki olumlu havayla desteklenince borsa yükseldi, dolar ve faiz düştü. Endeks, yüzde 2.89 oranında yükselerek 36 bin 481'den kapandı.

İSTANBUL - Beklentilerin altında çıkan eflasyonunun yarattığı iyimserlik, yurtdışındaki olumlu havayla desteklenince borsa yükseldi, dolar ve faiz düştü. Endeks, yüzde 2.89 oranında yükselerek 36 bin 481'den kapandı. Enflasyon açıklandıktan sonra hızla düşen dolar, dün de bankalararası piyasada 1.5375'e kadar geriledi. Dolar, serbest piyasada 3 YKr düşüşle 1.5470 YTL'den kapandı. 9 Nisan 2008 vadeli gösterge tahvilinin faizi yüzde 19.47'ye kadar gevşedi.
Merkez Bankası'nın piyasaya yönelik müdahalelerinden sonra alternatif piyasalar olan faiz ve dövizde dengenin sağlanması, borsaya da olumlu etki yaptı. Gedik Yatırım analisti Selim Başer, piyasanın kendi iç dinamiklerine dönmeye başladığını ifade etti. Başer, bu hafta Avrupa Merkez Bankası'nın faiz toplantısı olduğunu da hatırlatarak yine dış piyasaların, petrol fiyatlarının ve enflasyon göstergelerinin izleneceğini vurguladı. Başer'e göre para çıkışının durduğu ve genele yaygın alımların görüldüğü İMKB'de endeksin ilk direnç seviyesi 37 bin 300. Endekste hedef seviye ise 39 bin 300.
Hazine, bugün yapacağı 8.5 milyar YTL iç borç ödemesi için açtığı iki ihalede net 6.9 milyar YTL borçlandı. Pazartesi günkü ihalede de net 1.2 milyar YTL satış yapmıştı.