TUI: Ek uçak bile yetmiyor

Avrupa'nın en büyük turizm şirketi TUI, 'yıldızı parlayan ülke' olarak değerlendirdiği Türkiye'de büyüme hızını artırdı. Geçmiş yıllarda Türkiye'de ortalama yüzde 15 oranında büyüyen TUI, bu yıl yüzde 20-25 büyüme bekliyor.

İSTANBUL - Avrupa'nın en büyük turizm şirketi TUI, 'yıldızı parlayan ülke' olarak değerlendirdiği Türkiye'de büyüme hızını artırdı. Geçmiş yıllarda Türkiye'de ortalama yüzde 15 oranında büyüyen TUI, bu yıl yüzde 20-25 büyüme bekliyor. Ek uçuşlar koymalarına rağmen Antalya, Dalaman ve Bodrum havalimanlarına gelen turist talebini karşılayamadıklarını söyleyen TUI Türkiye Genel Müdürü Oğuz Ünver, "Türkiye'ye gelmek isteyen turist sayısında bazı ülkelerde yüzde 95'e varan artış var. Özellikle İngiltere ve İskandinav ülkelerinden yoğun rezervasyon alıyoruz. Biz bu yıl Türk turizmine çok pozitif bakıyoruz" dedi.
TUI AG'nin Türkiye'deki incoming acentesi Tantur'un bundan sonra TUI Türkiye olarak devam edeceğinin açıklanması amacıyla düzenlenen toplantıda konuşan Oğuz Ünver, geçen yıl yurtdışından Türkiye'ye 1.3 milyon turist getirdiklerini belirterek, 2005'te bu rakamı 1.5 milyonun üzerine çıkaracaklarını anlattı.
Ünver, Türkiye'nin TUI'nin portföyünde İspanya ve Yunanistan'ın ardından üçüncü sıraya yükseldiğini aktardı. TUI'nin Türkiye'de 16 tesise sahip olduğunu ve yatak kapasitesinin 12 bin 800 olduğunu hatırlatan TUI Türkiye'nin diğer genel müdürü Michael Kimmer ise, "15 Mayıs'ta Side'de Iberotel markası altında 600 yataklı yeni bir tesisimiz açılıyor. Side-Alanya arasında 2-3 yıl içinde yeni yatırımlarla büyümemizi sürdüreceğiz. Lara'daki ve Boğazkent'teki gelişmeleri de izliyoruz" diye konuştu. TUI'nin Türkiye'de her yıl yüzde 15 büyüdüğünü ancak bu yıl bu oranı yüzde 25'e kadar çıkaracaklarını söyleyen Kimmer, şöyle devam etti:
"Yeni satın almalarla Türkiye'de büyüyeeceğiz. Büyük cruise yolcu gemilerle, kongre ve özel turist kafilelerine yönelik faaliyetlere ağırlık vereceğiz, bu yüzden Türkiye'deki yatırımlar artacak."