TUI: Turizm patlayacak

Avrupa'nın en büyük turizm şirketi TUI'nin hazırladığı rapora göre, Türkiye'ye bu yıl 2004 yılına göre en az yüzde 15 daha fazla turist gelecek. En büyük rakibi de İspanya olacak.

BERLİN/ANKARA - Avrupa'nın en büyük turizm şirketi TUI'ye göre Türkiye, turizmde bu yıl yine en cazip ülkeler arasında yer alıyor. TUI'nin, 2004-2005 turizm sezonunu içeren raporuna göre, Türkiye'de bu turizm sezonunda talep patlaması yaşanacak. TUI raporunda, en çok tercih edilen ülkelerin başında İspanya'nın geldiği ve İspanya'yı Türkiye'nin izlediğini belirtildi. İspanya ve Türkiye, bu yılki turizm sezonunun en gözde ülkeleri olarak yer alacak.
TUI, bu yıl Avrupa'daki turizm hareketlerinin, geçen yıldan daha fazla artış göstererek, yüzde 5.3 oranında büyüyeceğini açıklarken, İspanya ve Türkiye'ye yönelik talep artışının, bu yükselişte önemli bir role sahip olduğunu belirtti.
TUI'nin rezervasyon tespitlerine göre, Türkiye'ye bu yıl, geçen yıldan en az yüzde 15 daha fazla turist gelecek. Avrupa'dan gelen turist sayısının artmasında, avronun değer kazanmasının da etkili olacağı ifade ediliyor. Talep artışı açısından Türkiye'yi, Portekiz, Tunus ve Fas izleyecek.