Tüketici dava açtı, 4 yıllık araba yenilendi

İZMİR - İzmirli makine mühendisi Memduh Kansu, eşi Seda Kansu’ya 2005 yılında satın aldığı sıfır otomobilinin sürekli arızalanması üzerine yenisi ile değiştirilmesi talebiyle açtığı davayı kazandı. Mahkeme, Kansu çiftine 2009 model aynı marka otomobil verilmesine karar verdi. Yeni otomobil teslim edildi.
Seda Kansu, 3 Mayıs 2005 tarihinde eşi Memduh Kansu’nun aldığı son model otomobili kullanmaya başladı. Kansu, 2 yıl boyunca kullandığı aracının, birçok önemli ve ancak kullanım ile anlaşılabilen, araçtan yararlanmayı devamlı olarak engelleyen arazılar meydana geldiğini anlattı. Memduh Kansu, bu arızaların iki yıl boyunca garanti kapsamında giderildiğini aynı arızaların yeniden ortaya çıktığını ve aracın ‘Gizli ayıplı’ mal olduğunu belirtip, yenisiyle değiştirilmesi için 2007 yılında otomobili aldığı bayiye dava açtı.
İzmir 2’nci Tüketici Mahkemesi davacının talebini yerinde buldu. Otomobilin ‘ayıplı mal’ kapsamında olduğunu belirtip, yenisiyle değiştirilemesine karar verdi. Kansu’nun avukatı Uğur Karadağ, bu kararın tüketiciler için örnek oluşturacağını, bu tür sorunları olan kişilerin dava açması gerektiğini söyledi.  (dha)