Tüketici güven endeksi güvensizliğin göstergesi

Tüketicilerin, ekonomik gelişmelere ve geleceğe ilişkin görüşlerini yansıtan tüketici güven endeksi ilk defa 'güvensizliğin' göstergesi olan 100'ün altına indi.

ANKARA - Tüketicilerin, ekonomik gelişmelere ve geleceğe ilişkin görüşlerini yansıtan tüketici güven endeksi ilk defa 'güvensizliğin' göstergesi olan 100'ün altına indi. 100'ün üzerindeyken tüketici güvenini, altındayken de güvensizliği gösteren endeks, haziranda yüzde 1.29 azalarak 99.1'e geriledi.


Büyütmek için tıklayınız

Merkez Bankası ve Devlet İstatistik Enstitüsü'nün, Tüketici Eğilim Anketi'nin haziran sonuçları açıklandı. Aralık 2003'ten bu yana ilk kez 100'ün altına inen tüketici güven endeksindeki düşüşte, tüketicilerin gelecek dönem satın alma güçlerine, ekonomik duruma ve iş bulma olanaklarıyla dayanıklı tüketim malı almak için uygunluğuna dair değerlendirmelerinin kötüleşmesi belirleyici oldu.
Endeks Aralık 2003'te 110 düzeyinde bulunuyordu. 2004'ün ilk aylarında 111 ve üzerinde seyreden endeks, mayıs 2004'ten bu yana azalma eğiliminde oldu. Endeks, haziranda 'güvensizlik' konumuna geldi. Satın alma gücü endeksi, haziranda bir önceki aya göre yüzde 0.59 artarak 90.1'e çıkarken, gelecek döneme ilişkin satın alma gücü beklentisi endeksi yüzde 93.8 oldu.
Genel ekonomik durumla ilgili endeks 93.6'ya, iş bulma olanaklarıyla ilgili endeks ise 86.2'ye geriledi. Dönemin dayanıklı tüketim malı alınmasına uygun olduğunu düşünenlerdeki azalma da endeksi 131.5'e geriletti. Ankete göre, şu andaki satınalma gücünün altı ay öncesine göre daha iyi olduğunu belirtenlerin oranında artış var. Gelecek üç aylık dönemde, genel ekonomik durumun daha kötü olacağına inananların oranı da yüzde 33.2'ye yükseldi.