Tüketici güveni 13 ay sonra iyimser oldu

İSTANBUL - Reel kesimin güveni temmuz ayında 13 ay aradan sonra ekonomik faaliyetlerde iyimser görünüm anlamına gelen 100 seviyesinin üzerine çıktı. Geçen yılın aynı dönemine göre dört puan birden artan Merkez Bankası Reel Kesim Güven Endeksi, geçen aya göre 0.7 puanlık artış göstererek 100,1 puana ulaştı. Merkez Bankası Güven Endeksi en son Mayıs 2008’de 100.7 seviyesine kadar yükselmişti. 
Endeksin 100 değerinden büyük olması reel kesimin ekonomik faaliyetlerde iyimser görünüm sergilediğini, 100’den küçük olması  ekonomik faaliyetlerde kötümser görünümü, 100 olması ise ekonomik faaliyetlerde istikrarlı görünümü olduğunu gösteriyor.
Merkez Bankası geçen ay endeksi etkileyen faktörleri ise şöyle sıraladı: “... Sırasıyla, son üç aydaki toplam sipariş miktarı, mevcut toplam sipariş miktarı, mevcut mamul mal stok miktarı, gelecek üç aydaki toplam istihdam beklentisi ve sabit sermaye yatırım harcaması endeksi artış yönünde etkilerken, genel gidişat eğilimi, gelecek üç aydaki ihracat sipariş miktarı ve gelecek üç aydaki üretim hacmine ilişkin değerlendirmeler endeksi azalış yönünde etkileyen faktörler olmuştur.”
Şubat ayından itibaren artış gösteren endeksin üçer aylık hareketli ortalamaları ise temmuz ayında bir önceki aya göre 5 puan artarak 98.8 oldu. (Radikal)