Tüketici güveni finansal krizden bu yana en düşük düzeyinde

Tüketici güveni finansal krizden bu yana en düşük düzeyinde
Tüketici güveni finansal krizden bu yana en düşük düzeyinde
Tüketici güven endeksi, Ağustos ayında 62.35'e gerileyerek, küresel finansal kriz döneminden bu yana en düşük düzeyine indi.

RADİKAL- Tüketici güven endeksi, Ağustos ayında 62.35'e gerileyerek, küresel finansal kriz döneminden bu yana en düşük düzeyine indi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ve Merkez Bankası işbirliği ile hazırlanan endeks Temmuz ayında 64.66 değerini almıştı. Endeks Ağustos'ta bir önceki aya göre yüzde 3.6 geriledi.

TÜİK verilerine göre, endeksin bundan önceki en düşük düzey 61.55 ile, küresel finansal krizin en ağır hissedildiği 2009 yılının Mart ayında görüldü.

Endeksin 100'den büyük olması tüketici güveninde iyimser durum, 100'den küçük olması ise tüketici güveninde kötümser durum olduğunu gösteriyor.

Hanenin maddi durum beklentisi yüzde 2.3 azaldı

Hanenin maddi durum beklentisi endeksi bir önceki aya göre yüzde 2.3 azaldı. Temmuz ayında 88.24 olan endeks değeri Ağustos ayında 86.17'ye düştü. Bu azalış, gelecek 12 aylık dönemde hanenin maddi durumunun daha iyi olacağını bekleyenlerin oranının azalmasından kaynaklandı.

Genel ekonomik durum beklentisi yüzde 8.0 azaldı

Temmuz ayında 84.33 olan genel ekonomik durum beklentisi endeksi yüzde 8 azalarak, Ağustos ayında 77.60 düzeyine indi. Bu azalış, gelecek 12 aylık dönemde genel ekonomik durumun daha iyi olacağı yönünde beklentisi olan tüketicilerin sayısının bir önceki aya göre azaldığını gösterdi.

İşsiz sayısı beklentisi yüzde 0.6 azaldı

İşsiz sayısı beklentisi endeksi bir önceki aya göre yüzde 0.6 azalarak, Ağustos ayında 63.48 değerine düştü. Bu düşüş, gelecek 12 aylık dönemde işsiz sayısında artış bekleyenlerin oranındaki artıştan kaynaklandı.

Tasarruf etme ihtimali yüzde 0.2 azaldı

Tasarruf etme ihtimali endeksi yüzde 0.2 azaldı. Temmuz ayında 22.20 olan endeks, Ağustos ayında 22.16 değerine geriledi. Bu gerileme, tüketicilerin gelecek 12 aylık dönemde tasarruf etme ihtimallerinin bir önceki aya göre azaldığını gösterdi. (AA)

bigPara.com