Tüketici 'güven'i iki yılın dibinde

Tüketicilerin harcama davranışları ve beklentilerini izleyen tüketici güven endeksi, ağustosta tarihinin en düşük seviyesine inerken, tüketicilerin gelecek dönemde iş bulma olanaklarına dair...

İSTANBUL - Tüketicilerin harcama davranışları ve beklentilerini izleyen tüketici güven endeksi, ağustosta tarihinin en düşük seviyesine inerken, tüketicilerin gelecek dönemde iş bulma olanaklarına dair değerlendirmelerinde iyileşme kaydedildi. Tüketici güven endeksi ağustosta temmuza göre yüzde 1.78 düşüşle 97.5 değerine gerileyerek, hesaplanmaya başladığı Aralık 2003'ten bu yana en düşük düzeyine indi. Endeksin alt kalemlerinden olan gelecek döneme dair iş bulma olanakları endeksi ise yüzde 2.84 artışla 84'ten 86.4'e yükseldi.
Tüketici eğilim anketi ve güven endeksi, Merkez Bankası ve Devlet İstatistik Enstitüsü (DİE) tarafından aylık olarak hazırlanıyor. Güven endeksinin 100'den büyük olması tüketici güveninde iyimser durumu, 100'den küçük olması kötümser durumu gösteriyor.
DİE'den yapılan açıklamaya göre güven endeksindeki düşüş, tüketicilerin mevcut dönem ve gelecek dönem satın alma güçlerine, gelecek dönemde genel ekonomik duruma ve mevcut dönemin dayanıklı tüketim malı satın almak için uygunluğuna dair değerlendirmelerinin kötüleşmesinden kaynaklandı.