Tüketicinin güveni dipte!

Tüketicinin güveni dipte!
Tüketicinin güveni dipte!
Tüketici güveni Mart ayında sert düşüşle son altı yılın en düşük düzeyine geriledi. Endeksin 100'den büyük olması tüketici güveninde iyimser durum, 100'den küçük olması ise tüketici güveninde kötümser durum olduğunu gösteriyor.

RADİKAL -  Türkiye İstatistik Kurumu ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası işbirliği ile yürütülen tüketici eğilim anketi sonuçlarından hesaplanan tüketici güven endeksi, Mart ayında bir önceki aya göre yüzde 5.4 azaldı. Şubat ayında 68.06 olan endeks Mart ayında 64.39 düzeyine indi. Bu gerileme ile Tüketici Güven Endeksi, 2010 yılı Ocak ayından bu yana en düşük değerini görmüş oldu.

 TASARRUF ETME İHTİMALİNDE BÜYÜK DÜŞÜŞ

Tüketici güveninde en çarpıcı düşüş "tasarruf etme ihtimali"nde yaşandı. Hanelerin tasarruf etme endeksi yüzde 17.5 azaldı ve Şubat ayında 25.0 olan endeks, Mart ayında 20.61 değerine düştü. Bu düşüş, tüketicilerin gelecek 12 aylık dönemde tasarruf etme ihtimallerinin bir önceki aya göre azaldığını gösteriyor.

MADDİ DURUM BEKLENTİSİ AZALDI

Hanenin maddi durum beklentisi endeksi bir önceki aya göre yüzde 1.6 azaldı. Şubat ayında 86.75 olan endeks değeri Mart ayında 85.37 düzeyine düştü. Bu düşüş, gelecek 12 aylık dönemde hanenin maddi durumunun daha iyi olacağını bekleyenlerin oranının azalmasından kaynaklandı.

GENEL EKONOMİK DURUM BEKLENTİSİ BOZULUYOR

Şubat ayında 90.87 olan genel ekonomik durum beklentisi endeksi yüzde 5 azalarak, Mart ayında 90'ın altına inerek 86.30'a kadar geriledi. Bu azalış, gelecek 12 aylık dönemde genel ekonomik durumun daha iyi olacağı yönünde beklentisi olan tüketicilerin sayısının bir önceki aya göre azaldığını gösteriyor.

İŞSİZLİKTE ARTIŞ BEKLEYENLER ARTTI

İşsiz sayısı beklentisi endeksi bir önceki aya göre yüzde 6.3 azalarak, Mart ayında 65.28 değerine düştü. Bu düşüş, gelecek 12 aylık dönemde işsiz sayısında artış bekleyenlerin oranındaki artıştan kaynaklandı. (dha)

bigPara.com

  http://www.radikal.com.tr/131945013194501

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  GÜVEN Mİ DEDİNİZ? - m.rozbilen

  Halk diliyle konuşsak, file boş. Bırakın tasarruf etmeyi, ekmeği dahi borçla yiyiyoruz. Şahsen daha evvel orta direk sayılırken, bu gün kredi ve borçla hayatımızı idame ediyorsak varın gerisini siz düşünün. Çarşı pazardan bihaber olanlar biz halkın ne çektiğini anlamazlar. Sayın C.Başkanının yaşadığı saray'ın maaliyeti ile personel ve enerji giderleri dahi uçuk rakamlarda iken, bütün bunların sırtımızdan karşılandığı düşünüldüğünde bu saltanat, şaşaa ve debdebe'yi Allah kabul etmez ve affedilemez. Talan ve yolsuzlukları saymıyorum. 4 yılda bir elimize geçen fırsatı bu kez iyi kullanacağımızdan kimsenin kuşkusu olmasın.