Tüketiciye Ziraat desteği

Toplu Konut İdaresi (TOKİ), bazı projelerindeki konut satışlarında kredi kullandırması konusunda Ziraat Bankası ile anlaştı.

ANKARA - Toplu Konut İdaresi (TOKİ), bazı projelerindeki konut satışlarında kredi kullandırması konusunda Ziraat Bankası ile anlaştı. Banka, TOKİ'nin Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa, Adana, Kayseri gibi gelişmiş illerde uygulayacağı bazı konut projelerinde, 100 metrekareden büyük konutların satışında, isteğe bağlı kredi kullandıracak. Kredi kullanılması halinde, TOKİ, konut bedelini Ziraat'tan iki yılda alarak, kısa vadeli finansman sorununu çözecek. Vatandaş daha düşük taksitlerle, istediği kadar vade yaptırabilecek.
TOKİ, yüzde 154-25 peşinat ile 10-15 yıl vadeli konut satıyor. Bankadan kredi kullanırsa, vatandaş yüzde 25'ini ödeyecek. Kalanını bankaya borçlanacak. Banka da bedelin yüzde 25'ini başvuruda, yüzde 25'i birinci yılın sonunda, kalan yüzde 25'i de ikinci yılın sonunda TOKİ'ye ödeyecek. TOKİ, iki yılda üç taksitte konut bedelini alarak kısa vadeli finansman sorununu çözecek. Tüketici bankaya borçlanarak, taksitlerini düşürerek, borcunu isterse uzun vadeye yayabilecek.
Vatandaş, bankaya ilk aşamada konut bedelinin yüzde 25'ini ödediği için kredinin başlangıç taksiti çok düşük olacak. Bir yıl sonra konutunu aldığında, banka ikinci yüzde 25'i TOKİ'ye verecek. Verdiği tutarı taksitlere yansıtacak. Taksit ona göre artacak. Ancak, konuta sahip olduğu için, vatandaşın kira gideri olmayacak veya kira geliri olacak. Taksitler, bankanın 2. yılın sonunda yüzde 25'lik son dilimi TOKİ'ye ödemesinden sonra tekrar artacak. Uygulamayla başlangıç taksitlerinin düşürülmüş olduğu, böylece vatandaşın konut sahibi olana kadar rahatlatıldığı belirtiliyor. Yetkililer, kredi uygulamasının TOKİ'yi de kısa vadeli kaynak ihtiyacının sağlanması açısından rahatlatacağını kaydettiler.