Tüketim canavarı lambaya yasak geldi

Tüketim canavarı lambaya yasak geldi
Tüketim canavarı lambaya yasak geldi

Enerji Bakanı Hilmi Güler?in başkanlığını üstlendiği Türkiye Enerji Verimliliği Meclisi toplandı. FOTOĞRAF: CEM ÖZDEL / AA

Yüksek enerji tüketimine neden olan lamba ve klimaların ithalatı yapılacak düzenlemeyle engellenecek. Bu yolla ciddi tasarruf edilmesi planlanıyor

ANKARA -  Dış Ticaret Genel Müdürlüğü, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı ve TSE işbirliğiyle, fazla enerji tüketimine neden olan lambalar ve klimaların ithalatı, yapılacak yasal düzenleme ile engellenecek.
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler’in başkanlığını üstlendiği Türkiye Enerji Verimliliği Meclisi’nin kurucuları olan sivil toplum örgütleri ortak deklarasyonun imzalanmasına ilişkin tören düzenlendi. Kamu ve sivil toplum kuruluşlarının oluşturduğu Türkiye Verimlilik Meclisi, ortak bir bildirisi ile ilgili kuruluşlar tarafından tebliğ oluşturularak verimsiz lambaların ve klimaların ithalinin engellenmesi sağlanacak.
Ayrıca Ulusal Enerji Verimliliği Hareketi kapsamında bu yıl 2 milyon adet verimli lamba dağıtılacak, konutlardaki ısı yalıtımı cazip kredi ve fonlarla desteklenecek. Türkiye Enerji Verimliliği Meclisi,  Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi, Ekonomi Gazetecileri Derneği (EGD), Enerji Verimliliği Derneği (ENVERDER), Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD), Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) ve Uluslararası Rekabet Araştırmaları Kurumu’nun (URAK) da bulunduğu sivil toplum kuruluşlarından oluşuyor.
Törende konuşan Enerji Bakanı Hilmi Güler, enerji verimliliği hareketini ‘enerjide bağımsızlık savaşımızda tıpkı Sivas ve Erzurum kongrelerine benzettiğini’ söyledi. “Türkiye’nin 100 milyar dolarlık bir enerji harcaması var, bu bir defaya mahsus değil, her yıl ve artan şekilde gerçekleşiyor” diyen Güler, burada sağlanacak yüzde 25’lik tasarrufun kendileri için çok önemli gelir anlamına geldiğini ifade etti.

Meclis halkı bilinçlendirecek
‘Türkiyem Enerjini Verimli Kullan Yılda 25 Milyar Dolar Kazan’ sloganıyla göreve başlayan Türkiye Enerji Verimliliği Meclisi, enerji politikalarının oluşturulmasına ve halkın bilinçlenmesine katkı sağlamak için yola adım attı. Meclis üyeleri tarafından imzalanan bildiriye göre, diğer ülkelerdeki enerji verimliliği çalışmaları incelenerek, Türkiye’ye uyarlanacak. Enerjide tasarruf metodları belirlenip yönetmelik haline getirilecek. Enerji verimliliği sistemlerinin kullanımı teşvik edilecek. Meclis, altı ayda bir toplanacak. (Radikal)

30 ilde 2 milyon lamba
Ulusal Enerji Verimliliği Hareketi kapsamında hazırladığı programa göre, bugüne kadar 23 ilde 2.8 milyon adete ulaşan verimli lamba dağıtımı sürecek. Toplam 30 ilde 2 milyon lamba dağıtımı nisan ayı içerisinde gerçekleştirilecek.
Tüketici tercihlerine yardımcı olunması amacıyla isteyen beyaz eşya veya elektronik motoru üreticisi ve ithalatçısına numune testleri yoluyla ‘ENVER’ etiketi verilecek. Verimsiz lambaların ve klimaların ithalinin engellenmesi konusunda Dış Ticaret Genel Müdürlüğü, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı ve TSE işbirliğiyle başlatılan çalışmalarda gerekli tebliğ taslakları tamamlanacak. Mevcut konutlardaki ısı yalıtımının cazip kredi ve fonlarla desteklenmesine yönelik olarak Dünya Bankası, Alman Kalkınma Bankası ve Türkiye Sınai Kalkınma Bankası ile temaslar sürecek.