Tüm üyeleri kadın çiftçi olan 23 kooperatif var

Tüm üyeleri kadın çiftçi olan 23 kooperatif var
Tüm üyeleri kadın çiftçi olan 23 kooperatif var

Türkiye?deki 25 milyon çiftçinin yüzde 65?ini kadınlar oluşturuyor.

Türkiye'deki 1460 kooperatiften 23'ünün kadınlardan oluştuğunu kaydeden TEDGEM Genel Müdürü Taşan, 'Beş yılda 1.6 milyon kadın çiftçiye eğitim verdik' dedi

ANKARA - Türkiye’deki 25 milyon çiftçinin yüzde 65’ini oluşturan kadınlar, tarımsal faaliyetlerin her alanında ön plana çıkmaya başladı. Üyelerin tümünü kadınların oluşturduğu 23 kooperatifle kadınlar, çeşitli tarımsal projelerle ülke tarımına katkıda bulunuyor. Şu an itibarıyla Türkiye’de bulunan 1460 kooperatiften 23’ünün başkanı, yönetimi ve üyelerinin tamamını kadın çiftçilerin oluşturuyor.
Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Teşkilatlanma ve Destekleme Genel Müdürlüğü (TEDGEM) Genel Müdürü Mehmet Taşan, yaptığı açıklamada, çalışmalarına ilişkin bilgi verdi.

Faizsiz kredi veriliyor
TEDGEM’in çiftçilerin örgütlenmesi, örgütlenmiş çiftçilerin denetlenmesi, projelerin desteklenmesi, eğitim yayım, el sanatları ve kırsal kalkınma hizmetleri yürüttüğünü belirten Taşan, örgütlenme anlamında kooperatiflere uzun vadeli düşük faizli veya faizsiz krediler verdiklerini, kooperatif, birlik ve oda şeklindeki tarımsal örgütlerin mevzuat ve denetlemelerini yürüttüklerini anlattı. Çiftçi eğitim ve yayım hizmetlerine verdikleri önemi vurgulayan Taşan, çiftçilere yeni bilgilerin, yeni teknolojilerin ulaştırılması konusunda çalışmalar yaptıklarını söyledi. 

Tarla günleri düzenleniyor
Tarla günleri, çiftçi toplantıları, çiftçi kursları, inceleme gezileri, teşvik müsabakaları, konferans ve panellerle çiftçilerle bir araya geldiklerini, mektup, broşür, dergi, afiş gibi araçlarla çiftçilere çeşitli bilgiler ulaştırdıklarını kaydeden Mehmet Taşan, “Eğitim ve yayım çalışmalarında kadın çiftçilere ulaşılmasının önemi çok büyük. Türkiye’deki 25 milyon çiftçinin yüzde 65’ini kadınlar oluşturuyor” dedi.
TEDGEM’de Kadın Çiftçiler Dairesi olduğunu ve bu daire bünyesinde kadın çiftçilere yönelik eğitim ve yayım çalışmaları yürütüldüğünü belirten Taşan, ev ekonomisi, gıda muhafaza yöntemleri, iyotlu tuz kullanımı, meyvecilik, süt sığırcılığı, arıcılık, mantar yetiştiriciliği, örtü altı sebze yetiştiriciliği eğitimler verildiğini söyledi. 

Kadın çiftçiler yarışıyor
Mehmet Taşan, 2004 yılında bu çalışmaların etkinliğini ölçmek, kadın çiftçilerin özgüvenini geliştirmek ve aralarındaki diyaloğu artırmak amacıyla ‘Kadın Çiftçiler Yarışıyor’ adlı bir bilgi yarışması düzenlenmeye başladıklarını da kaydederek, yarışmanın bu yıl altıncısının gerçekleştirildiğini belirtti. Yarışmada, ikişer kişilik gruplardan oluşan katılımcıların öncelikle il bazında yarıştığını, daha sonra bölge yarışmaları ve finalin yapıldığını anlatan genel müdür Taşan, “Yarışmanın ilk yılında bazı illerde katılımcı dahi olmadı. Yarışmaya devam edip edemeyeceğimizi düşündük. Bu yıl yaklaşık 1800 kişi yarışmaya katıldı. Katılımcı sayısı her yıl artıyor. Eğitimi en fazla lise mezunu düzeyinde olanların katıldığı yarışmada, çoğunluğu ilkokul mezunu kadın çiftçilerimiz yarışıyor” diye konuştu.

‘Eğitimler yoğunlaşıyor’
Köylerde yaptıkları toplantılarda erkeklerin ön planda olduğunu, fiilen işin yükünü çeken kadınların geri planda kaldığını belirten Taşan, son yıllarda kadınlara yönelik eğitimleri yoğunlaştırdıklarını söyledi. Taşan, kooperatifleşmeyi teşvik için çeşitli çalışmalar yaptıklarını da ifade ederek, 2003-2008 yılları arasında 1460 kooperatife 960 milyon lira destek sağladıklarını, bu yılki bütçenin 302 milyon lira olduğunu kaydetti.
Bu kooperatiflerde görev alan yöneticilerin ve üyelerin genellikle hep erkek çiftçiler olduğunun altını çizen Taşan, ilk defa 2004 yılında kadın çiftçileri kooperatif alanına çekmek için çalışmalar başlattıklarını belirtti. Kadın çiftçilerin kurdukları kooperatiflerin projelerine öncelik verdiklerini vurgulayan Taşan, sadece kadınlara yönelik yapılan eğitimlerde son beş yılda toplam 1 milyon 643 bin 932 kadın çiftçiye eğitim verildiğini de sözlerine ekledi. (aa)