Tunceli'nin tek fabrikası kapandı

Tunceli'nin tek fabrikası kapandı
Tunceli'nin tek fabrikası kapandı
Tunceli'nin Ovacık İlçesi'nde 2005 yılında 240 işadamının bir araya gelerek kurdukları Munzur Su Fabrikası, 45 işçisinin bir ay önce başlattığı iş bırakma eylemi gerekçesiyle süresiz olarak üretime ara verdi.

RADİKAL - Tunceli'nin tek fabrikası olan Munzur Su Fabrikası Yönetim Kurulu Başkanı Feyzi Özer, fabrika ortaklarıyla birlikte bugün Tunceli merkezdeki binalarında düzenlediği basın toplantısında, işçilerin bağlı olduğu sendika ve bazı işçilerinin tutumları nedeniyle üretime süresiz ara vermek zorunda kaldıklarını söyledi. Şartların olgunlaşmaması halinde fabrikayı tamamen kapatabilceklerini belirten Özer şöyle dedi:

"Yapılan değerlendirmede, uzun süredir devam eden eylem nedeniyle yükümlülüklerimizi karşılayamamamız ve süratle pazar kaybetmemiz sonucunda, şirketimizin kırılma noktasına çok yakın bir durumda olduğu anlaşılmış ve konuya acil çözüm bulunması gerektiği sonucuna varılmıştır. Bu bağlamda eyleme neden olduğu açıklanan işçilerin bütün taleplerinin kabul edilmesine rağmen, hukuken toplu iş sözleşmesi yapma hakkı bulunmayan Gıda İş Sendikası, işçilerin işbaşı yapmasına engel olmuştur."

ÇOK SAYIDA KİŞİ MAĞDUR OLDU

Tunceli'de işsizliği ve göçü önlemek için fabrikayı kurduklarını belirten Munzur Su Fabrikası Yönetim Kurulu Başkanı Feyzi Özer, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Şu hususu da kamuoyunun dikkatine sunmak istiyoruz. Bu kanunsuz eylem 240 Munzur Su ortağını, 36 bayiyi, bayilerin yanında çalışan 150 çalışanı, 20'yi aşkın nakliyeci esnafını, ilimiz ve ilimiz dışındaki bir çok esnafı ve Munzur Suyu sahiplenen tüketicileri mağdur etmiş ve ciddi bir zarar vermiştir. Bu durum, yatırım yapmak isteyen iş adamlarımızın isteğini kıracak ve Dersim'e yapılacak yeni yatırımların önünü kesecektir."
DHA-Ferit DEMİR

bigPara.com