'Tünelin ucundakinin araba değil güneş ışığı olduğunu düşünüyoruz'

'Tünelin ucundakinin araba değil güneş ışığı olduğunu düşünüyoruz'
'Tünelin ucundakinin araba değil güneş ışığı olduğunu düşünüyoruz'

Bakan Ergün, Türkiye?nin IMF ile olan ilişkilerinin muhtaçlık ilişkisi olmadığını belirtti. FOTOĞRAF: MUSTAFA İSTEMİ

Bakan Ergün, 'Tünelin ucunda görülen ışık araba ışığı da olabilir' diyen Yılmaz'a 'Biz güneş ışığı olduğunu düşünüyoruz' cevabını verdi

ANKARA - Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, krizin içinden çıkma konusunda Merkez Bankası Başkanı’ndan farklı düşündüğünü söyledi.
Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz’ın önceki gün yaptığı açıklamada “Tünelin ucunda bir ışık görüyoruz. Bu ışık bize doğru gelen bir araba mı? Bunu bilmiyoruz” sözünün hatırlatılması üzerine Ergün, bazı iç dinamiklerin daha sağlam tutulması nedeniyle Türkiye’nin krizden daha az etkilenen ve krizin içinden daha hızlı çıkan ülkeler arasında olduğunu belirtti.

‘Yakından bakmak gerekir’
Ergün, “Tünelin ucundaki ışığın Avrupa ve ABD açısından baktığımızda güneş ışığı mı, yoksa far ışığı mı olduğunu görmekte zorlanıyoruz. Biraz daha yakından bakmak daha temkinli yaklaşmak gerekebilir. Ama Türkiye’deki gelişmeler güneş ışığı ile far ışığını daha net ayırabilecek niteliktedir. Türkiye’de gördüğümüz ışığın bir güneş ışığı olduğunu düşünüyoruz” dedi.
Bakan Ergün, NTV’de katıldığı bir programda yaptığı açıklamada, bazı sektörlerde uygulanan vergi indirimlerine devam kararında bir mesaj olduğunu belirterek, her bir kalemde bir miktar ÖTV indiriminde azalma meydana getirdiklerini ifade ederek, şöyle dedi: “Bu kalıcı bir şey değildir. Bu, ekonomik krizin içinde iç tüketimi canlandırarak sektörlere destek vermektir ve tüketiciyi bu konuda teşvik etmek amacına dönüktür ve bu amacı gerçekleştirdiğimiz zaman bu mesele bitecektir. Yani önümüzdeki 3 aylık sürenin sonunda bu meseleyi bitireceği mesajını vermek açısından kademeli geçişi öngören bir düzenleme yaptık. Bu dönemde de hem otomobilde hem de mobilya ve beyaz eşyada bu indirimlerle piyasadaki canlılığın devam edeceğini düşünüyoruz.”
Otomobil sektöründe yıllık bazda düşünüldüğünde önemli bir üretim azalması görülmesine karşın bunun daha çok ihracattaki azalma olduğunu gördüklerini belirten Ergün, dış piyasada otomotiv sektöründe ciddi bir talep daralmasının meydana geldiğini söyledi. İç piyasada 2009’un ilk beş ayında geçen yılın aynı dönemine göre daha fazla otomobil satışı yaşandığını bildiren Ergün, “İç piyasada yaptığımız teşviklerle geçen yıldan daha fazla otomobili, ilk 5 ayda otomotiv firmalarımız satmış oldular” dedi.

IMF anlaşması imaj olacak
Bakan Ergün, Türkiye’nin IMF ile olan ilişkilerini değerlendirerek , IMF ile ilişkilerin muhtaçlık ilişkisi olmadığını belirtti. Ergün şöyle devam etti: “IMF ile olan ilişkilerimizde bir anlaşma olursa bu Türkiye’nin çıkarları çerçevesinde olacaktır. Hem de Türkiye’nin dünya ekonomisi ile entegre, dünyadaki ekonomik gelişmelere paralel karar alma mekanizmaları olan bu çerçevede dünyadan kopuk olmayan bir ekonomik modelle çalıştığını, Türkiye’nin kredibilite açısından IMF ile ilişkilerini düzgün tutan bir ülke olduğunu göstermek yönünden bir katkısı olabilir. IMF ile anlaşma olduğunda bu, paradan çok IMF’nin dünya ekonomisi ile entegre bir Türkiye imajına katkı sağlayacaktır.” (Radikal)