Tüp geçit parası için imza tamam

Marmaray Projesi'nin Boğaz Tüp Geçişi kısmının ikinci aşaması için kullanılmak üzere, Japon Uluslararası Kalkınma ve İşbirliği Bankası (JBIC) tarafından sağlanan 98 milyar 732 milyon Japon Yeni (yaklaşık 950 milyon dolar) tutarındaki kredinin anlaşması imzalandı.

İSTANBUL - Marmaray Projesi'nin Boğaz Tüp Geçişi kısmının ikinci aşaması için kullanılmak üzere, Japon Uluslararası Kalkınma ve İşbirliği Bankası (JBIC) tarafından sağlanan 98 milyar 732 milyon Japon Yeni (yaklaşık 950 milyon dolar) tutarındaki kredinin anlaşması imzalandı. Sirkeci Garı'ndaki törende, anlaşmaya Devlet Bakanı Ali Babacan, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Japonya'nın Ankara Büyükelçisi Tomoyuki Abe, JBIC Başkan Yardımcısı Yoshihiko Morita ile Hazine Müsteşarı İbrahim Çanakçı imza koydu. Verilen bilgiye göre, toplam 40 yıl vadeli olan, 10 yıllık geri ödemesiz dönemden sonra 30 yıl içinde 6 aylık eşit taksitlerle geri ödenecek olan krediye, 40 yıl boyunca sabit kalmak üzere yıllık yüzde 0.75 oranında faiz uygulanacak.
Kendi sınıfında Japon hükümetince sağlanan en düşük maliyetli kredi niteliğindeki finansman desteği, ayrıca Japon hükümeti için bir defada tek bir projeye verilen en yüksek tutarlı kredi olma özelliği taşıyor.
Anlaşma ile finansmanı tamamlanan Boğaz Tüp Geçişi kısmı, 1.4 kilometre uzunluğunda ve maksimum 56 metre derinliğinde, batırma tüp tünel, 9.8 kilometrelik delme tünel, 2.4 kilometrelik aç-kapa ve açık kazı ile 3 adet yeraltı istasyonundan oluşuyor. Ali Babacan, Marmaray Projesi'nin Boğaz Tüp Geçişi için sağlanan düşük maliyetli 98.7 milyar Japon Yeni tutarındaki kredinin, projenin yaklaşık 1.7 milyar dolar tutarındaki geri kalanının finansmanının diğer yabancı kreditörlerden uygun koşullarda sağlanması için, bir 'çekicilik unsuru' oluşturduğunu söyledi.