Tüpraş arzına borsa freni

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nın (ÖİB) mülkiyetindeki yüzde 14.76 oranındaki Tüpraş hissesinin İMKB Toptan Satışlar Pazarı'nda (TSP) dün yapılması planlanan satışı yine Petrol-İş Sendikası'nın açtığı davaya takıldı.

ANKARA - Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nın (ÖİB) mülkiyetindeki yüzde 14.76 oranındaki Tüpraş hissesinin İMKB Toptan Satışlar Pazarı'nda (TSP) dün yapılması planlanan satışı yine Petrol-İş Sendikası'nın açtığı davaya takıldı. Tüpraş hisse satışıyla ilgili yapılan başvuruyu henüz onaylamadıklarını söyleyen İMKB Başkanı Birsen, "Bazı bilgileri bekliyoruz" dedi, ancak hangi bilgileri beklediğine ilişkin bir açıklamada bulunmadı.
Bu arada dünkü İMKB açıklamasında TSP'de bugün yapılması planlanan satışın TSP genelgesi gereği ancak başkanlığın onayının Günlük Bülten'de duyurulmasını izleyen günde yapılabileceği vurgulandı. ÖİB ise, yüzde 14.76 hisseyi, TSP'de satacağını önceki gün açıklamıştı. TSP işleminde, Tüpraş hisselerinin 15.40 YTL birim fiyatla, yurtdışında yerleşik kurumsal yatırımcılara satışı planlanmıştı.
Köktaş İMKB'yi aradı
Petrol-İş Sendikası'nın mahkemeye önceki gün saat 16.40'ta verdiği itiraz dilekçesinin ardından Özelleştirme İdaresi Başkan Yardımcısı Hasan Köktaş'ın, İMKB Başkanı Birsen'i arayarak satışın ertelenmesini istediği öne sürüldü. Edinilen bilgiye göre Köktaş, satışın konuya ilişkin duyurunun İMKB Bülteni'nde yayımlanmasını izleyen iş günü yapılabileceğine ilişkin düzenlemeyi hatırlattı. İMKB Bülteni ise borsa kapanışından çok sonra akşam 21.30 sularında yayımlanıyor. Köktaş'ın satışın bir usul hatasına kurban gitmesini önlemek için devreye girdiği öne sürülürken, bazıları da Petrol-İş'in itiraz dilekçesinin 'iptale' neden olacağı endişesiyle satışın bir gün geciktirildiğini söylüyor.
Öte yandan Tüpraş'ta örgütlü Petrol-İş Sendikası şirketin yüzde 14.76 hissesinin TSP'de satışında yürütmenin durdurulması ve iptali amacıyla Ankara 12. İdare Mahkemesi'ne dava açtı.
İMKB'nin konu hakkında bilgi istemesi üzerine ÖİB "Aleyhimize açılmış herhangi bir davaya ilişkin dilekçe veya yürütmeyi durdurma kararı ve iptal kararı intikal etmemiştir" dedi.
Öte yandan Tüpraş'ta örgütlü olan Petrol-İş Sendikası'nın avukatı Gökhan Candoğan ise davayı açtıklarını ve İMKB'ye de bunu bildirdiklerini söyledi.
Tüpraş'a ikinci dava
Petrol-İş Sendikası daha önce, Tüpraş'taki Özelleştirme İdaresi payının blok satışı için açılan ihaleyi iptal ettirmişti. İhaleyi Rus Tatneft ile Zorlu Grubu'ndan oluşan konsorsiyum 1.3 milyar dolar ile kazanmıştı.
Sendika neye itiraz ediyor?
Petrol-İş Sendikası avukatı Candoğan'ın itirazının temelini oluşturan konuları şöyle sıralıyor;

  • 207 sayılı genelgeye göre ÖİB'nin bu yöntemle özelleştirme yetkisi yok. Kararı Özelleştirme Yüksek Kurulu verebilir. ÖYK'nın ise bu konuda aldığı bir karar yok. ÖİB, 2002 yılında Petrol Ofisi'nin yüzde 25.8 hissesinin TSP'de satışı için ÖYK kararı almıştı.
  • Bu orandaki bir hisse satışı için Rekabet Kurumu'ndan görüş alınması gerekli.
  • TPS'de işlem yapılmasının talep edildiği tarihten asgari 3 iş günü önce borsaya başvurulmalı. ÖİB, 1 Mart'ta başvurduğu için başvuru süresi hukuka aykırıdır.
  • Hisse başına belirlenen 15.40 YTL fiyata nasıl ulaşıldığı belirsiz. TSP'de baz olacak fiyatın geriye doğru 10 işgünü boyunca oluşan ağırlıklı fiyatın +/- yüzde 20 uygulanmalı. Kâr payı üzerindeki hisselerde ÖİB ise fiyatı yaklaşık yüzde 10 daha düşük belirlemiştir.
  • Tüpraş'ın önemli oranda hissenin yabancılara satışı iki gün önce detay içermeden kamuoyuna duyurulması şeffaflık ve kurumsal yönetim ilkelerine uygun değildir.