Tüpraş davasında karar bekleniyor

Petrol-İş Sendikası'nın, Tüpraş'ın mevcut kamu payından yüzde 14.76 oranındaki hissenin İMKB Toptan Satışlar Pazarı'nda satışına izin veren Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nın (ÖİB) işlemine karşı açtığı davanın duruşması dün gerçekleştirildi.

ANKARA - Petrol-İş Sendikası'nın, Tüpraş'ın mevcut kamu payından yüzde 14.76 oranındaki hissenin İMKB Toptan Satışlar Pazarı'nda satışına izin veren Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nın (ÖİB) işlemine karşı açtığı davanın duruşması dün gerçekleştirildi.
Ankara 12. İdare Mahkemesi'ndeki duruşmada, sendika avukatı Gökhan Candoğan, İMKB'de işlem gören şirketlerin hisse senetlerinin bir milyar YTL'ye kadar olan alım satımları için ÖİB'ye yetki veren, Özelleştirme Yüksek Kurulu'nun (ÖYK) 7 Ocak 2005 tarihli kararının iptalini ve kararın yürütmesinin durdurulmasını talep etti. Tüpraş hisselerinin İMKB'de satışının söz konusu kararla gerçekleştirildiğini belirten Candoğan, satışı gerçekleştiren ÖİB'nin yetki yönünden hukuka aykırı davrandığını belirtti.
Satış öncesinde Özelleştirme Yüksek Kurulu kararı alınması ve bunun duyurulması gerektiğini, sadece bir şirketin başvurusu üzerine satışın yapıldığını kaydeden Candoğan, bu konuda Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunduğunu ve ayrıca Sermaye Piyasası Kurulu'nun (SPK) inceleme başlattığını anımsattı.
'Borsayı düşürüyor'
ÖİB'nin avukatı Aykut Bakırcı, işlemler sırasında herhangi bir yetki aşımının söz konusu olmadığını savundu. 1995'teki mevzuat değişikliğinden sonra ÖYK kararlarının borsada ciddi düşüşe neden olduğu gerekçesiyle kamuoyuna duyurulmadığını, söz konusu kararın da bu mevzuat uyarınca duyurulmadığını belirten Bakırcı, ancak 2006'da kararların tekrar duyurulacağını söyledi. Bundan sonra duruşması olmayan davada kararın dosya üzerinden verileceği öğrenildi. Aynı dava çerçevesinde yürütmenin durdurulması talebini daha önce reddeden mahkemenin, esasa ilişkin kararını bir ay içinde vermesi bekleniyor.