'Tüpraş, Erdemir satılmasın özelleştirilirse de biz alalım'

Stratejik KİT'lerin özelleştirilmesinde öne çıkan, ancak bugüne kadar henüz sonuç alamayan Oyak, Tüpraş ve Erdemir'i kaçırmamak istiyor. Oyak Genel Müdürü Coşkun Ulusoy, 'terle, emekle...
Haber: HANİFE ŞENYÜZ / Arşivi

ANTALYA - Stratejik KİT'lerin özelleştirilmesinde öne çıkan, ancak bugüne kadar henüz sonuç alamayan Oyak, Tüpraş ve Erdemir'i kaçırmamak istiyor. Oyak Genel Müdürü Coşkun Ulusoy, 'terle, emekle, canla kurulan' bu kuruluşların özelleştirilmemesi gerektiğini söyledi ve "Eğer satılacaksa bizlerin, ülkeye güven vereceklerin elinde olsun" dedi.


Büyütmek için tıklayınız

Oyak'la iş yapan 1700 girişimcinin katıldığı 'Oyak-İş' toplantıları, Antalya'da yapıldı. Açılışta konuşan Oyak Yönetim Kurulu Başkanı Emekli Korgeneral Yıldırım Türker, Oyak'ın TSK'nın parçası olmadığını belirterek MEYAK, İLKSAN örneği vererek Oyak'ın bunlar içinde en başarılı sosyal yardımlaşma kurumu olduğunu öne sürdü.
Yabancı ortaklık yolda
Oyak Genel Müdürü Ulusoy da, 2000-2004 döneminde kurumun sağladığı başarıları anlatırken, Koç ve Sabancı'dan daha yüksek kazançlar elde ettiklerini söyledi. Ulusoy, "Koç'un 2, Sabancı'nın 4, bizim 1 dönüm tarlamız var ama biz 2001'den beri her yıl hem Sabancı'yı, hem Koç'u geçiyoruz" dedi.
Hem Türkiye'yi daha ileriye götürecek hem de Oyak mensuplarına daha iyi olanaklar sağlayacak başka girişim ve fırsatlar bulunduğunu vurgulayan Ulusoy, bu fırsatların finans ve sanayi alanında çıktığını belirtti. Ulusoy, finansal alanda dünyaya açılma zamanı geldiğini, bu konuda az da olsa adım atılmaya başlandığını belirterek, yabancı ortaklık sinyali verdi.
Diğer fırsatın Tüpraş ve Erdemir olduğunu söyleyen Ulusoy, Tüpraş'a teklif verdiklerini, yarın Özelleştirme İdaresi ile yüz yüze görüşeceklerini söyledi. Ulusoy, "Pazartesi yapılacak ihaleden hem Türkiye hem Oyak için başarılı olarak çıkacağız. Bu kararlılığımızı sizinle paylaşmak istiyorum" dedi.
Ortaklar 'Tüpraş'ı istedi
Ulusoy, salondaki iş ortaklarına elektronik oylama sistemiyle "Erdemir'i mi alalım, Tüpraş'ı mı" oylaması yaptırmak istedi, ama oylama alkışlarla kesintiye uğradı. Bunun üzerine Ulusoy, "Tüpraş ve Erdemir arasında seçim yapmak zorunda kalırsak ve kaynaklarımız birine yeterse, seçim yapmak zorunda kalırsak önceliğimiz ne olsun. Bunu belirleyelim" diye ısrar etti. Oylamada iş ortakları yüzde 63'le Tüpraş'tan yana tavır koydu.
Ulusoy, değişen dünya şartlarında Türkiye'nin kendi doğrusunu kendisinin yönetemediğini savunarak, "Dünyanın değişen şartları içinde bir yaprak gibi savruluyor" diye konuştu. Bu şartlar içinde gönlünün ne Tüpraş ne Erdemir'in özelleştirilmesinden yana olduğunu ve bunun kendi kişisel görüşü olduğunu ifade eden Ulusoy, "Bunlar stratejik kuruluşlar. Kâr ve emekle kuruldu. Eğer satılacaksa ülkeye güven verecek kişilerin elinde olsun diye elimizden gelen gayreti göstereceğiz" dedi.
'Erdemir ve Tüpraş'ta ülke çıkarını öne çıkarıyorsunuz, kârlılık önemli değil mi' sorusuna Ulusoy, "Her iki kurum da kârlı. Emeklilerimizin parasıyla Türkiye'yi kurtarmaya soyunmayız. Üyelerimizin ve Türkiye'nin çıkarı örtüşüyor" yanıtı verdi. Ulusoy tek başına girdikleri Erdemir ve Tüpraş ihalesi için de "İhale sonrası ortaklık düşünebiliriz" dedi. Telekom'da yargı sürecine dikkat çeken Ulusoy "Henüz film bitmedi" yorumu yaptı.