Tüpraş için ihale bugün

Tüpraş'ın yüzde 51'inin satışı için bugün ihale yapılıyor. Dokuz firma ve konsorsiyumun katılacağı ihalede satış bedelinin yüzde 50'si peşin ödenecek.

ANKARA - Özelleştirmede Telekom ile başlayan büyük KİT'lerin satışı, bugün Tüpraş ihalesiyle sürecek ve ay sonunda ise Erdemir'deki blok hisse satışı ile üç büyüklerin satış süreci tamamlanacak. Tüpraş'taki yüzde 51'lik kamu hissesinin ihalesinde dokuz firma ve firma konsorsiyumu yarışacak.
Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB), satışa ilişkin tepki ve gösterileri dikkate alarak Türk Telekom ihalesinde olduğu gibi Tüpraş ihalesinin de yeri ve saatini ihaleye kısa bir süre kala açıklayacak. İhale gününde İMKB'deki Tüpraş tahtası kapatılacak. İhalenin akşam saatlerinde açık artırma ile noktalanması bekleniyor. 29 Nisan 2005 tarihinde başlayan ihale sürecinde, 2 Eylül 2005 tarihinde teklif verme süresi sona ermiş ve dokuz yatırımcıdan teklif alınmıştı.
En az yüzde 50'si peşin
Türk Telekom ihalesinde olduğu gibi Tüpraş ihalesinde teklifler, peşin ödeneceği varsayımıyla alınacak. Ancak vadeli seçeneği tercih eden yatırımcı yıllık yüzde 7 oranında, dolar üzerinden faiz ödeyecek. Vadeli seçenekte ihale bedelinin yüzde 50'si peşin ödenecek, geriye kalan bölüm ise vade farkı ile birlikte iki yıl da verilecek.
Tüpraş'ın yüzde 65.76'lık bölümünün özelleştirilmesi için geçen yılın ocak ayında gerçekleştirilen ihalede en yüksek teklifi 1 milyar 302 milyon dolar ile Efremov Kautschuk GmbH (Tatneft-Zorlu Grubu) vermiş ve Özelleştirme Yüksek Kurulu satışı onaylamıştı.
Ancak ardından yaşanan mahkeme sürecinde Danıştay, Tüpraş'ın Tatneft-Zorlu Grubu'na satışını iptal etmişti. Daha sonra ÖİB, elindeki Tüpraş hisselerinin yüzde 14.76'lık bölümünü, Borsa Toptan Satışlar Pazarı'nda, yurtdışında yerleşik kurumsal yatırımcılara 446 milyon dolar fiyatla satmıştı.
Tüpraş'ta blok satış ihalesi bu nedenle yüzde 51'lik hissenin satışını kapsayacak. Dünyada petrol rafinerilerine olan ihtiyacın yüksek olması ve yeni rafinerilerin yapılmamasının, Tüpraş'ın fiyatını da artıracağı beklentisi yarattı. İkinci ihalede daha az hissenin satışına karşın, ihalede oluşacak fiyatın 1.3 milar doların çok üzerine çıkacağı tahminleri yapılıyor.
Nefes nefese yarış
Enerji devinin özelleştirilmesi gün boyunca CNN Türk ekranlarından canlı olarak yayımlanacak. Tüpraş özelleştirmesi yayınlarında, enerji uzmanı-piyasacı konuklar ve telefon bağlantıları olacak. Tüpraş ihalesi canlı yayında ekrana gelecek ve ihalenin bitiminden itibaren de yorumlar alınacak.
Tüpraş için yarışacak firmalar şöyle: Tüpraş Aqusition Cons. OGG-Petrol Ofisi OGG, PKN ORLEN SA (Polonya)-Zorlu Holding, Koç Holding-Aygaz-Opet-The Shell Company of Turkey Ltd.-Shell Oversesas Investment B.V OGG, Indian Oil Corp. (Hindistan)-Çalık Enerji OGG, OYAK, OMV Aktiengesellschaft (Avusturya), ENI Refining and Market Division (İtalya), Anadolu Taşıma OGG, MOL (Macaristan).
8 milyar dolar katkı sağladı
2004 yılı net kârı 659 milyon YTL olan Tüpraş, geçen yıl 24.51 milyon ton ham petrol işleyerek 22.76 milyon ton ürün elde etti. Şirket geçen yıl
23.8 milyon tonluk ürün satışı gerçekleştirdi. Türkiye petrol ürünleri tüketiminin 2005'te yüzde 5.4 artışla 32.3 milyon tona çıkacağını öngören Tüpraş, bu yıl 25 milyon ton ham petrol işleyerek kapasite kullanım oranını yüzde 88.8'den yüzde 90.6'ya çıkarmayı hedefliyor.
İhracatın yıldızı
Son üç yılda Türkiye'nin en çok ihracat yapan ilk 10 firması arasına giren Tüpraş, 2005 yılında 1.67 milyar dolar değerinde 5.2 milyon ton ürün ihracatı yapmayı hedefliyor.
Tüpraş altı yılda vergi öncesi 2.8 milyar doları aşan kâr elde etti. 2004'te ülke hazinesine 7.6 milyar dolar, son altı yılda ise toplam 34.3 milyar dolar vergi ve fon geliri sağladı. Tüpraş'ın bu yıl da 7.5-8 milyar dolar vergi ve fon geliri sağlaması bekleniyor. Tüpraş'ın bu yılki vergi öncesi kâr hedefi ise 853 milyon YTL olarak öngörüldü.