Tüpraş için ilan haftaya

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nın (ÖİB) blok satışı için ikinci kez ihale açacağı Tüpraş'ta yüzde 51 oranındaki kamu hissesinin satış ilanının önümüzdeki hafta verilmesi bekleniyor.

ANKARA/İSTANBUL - Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nın (ÖİB) blok satışı için ikinci kez ihale açacağı Tüpraş'ta yüzde 51 oranındaki kamu hissesinin satış ilanının önümüzdeki hafta verilmesi bekleniyor.
Yetkililerden alınan bilgiye göre, Tüpraş'ın blok satışına ilişkin ihale şartnamesi ve ilan konusunda hazırlıklar son aşama geldi. Yetkililer, çalışmaların yetişmesi halinde satış ilanının önümüzdeki hafta verilmesinin planlandığını söyledi.
Bu arada Sermaye Piyasası Kurulu'nda Tüpraş'ın yüzde 51'ine karşılık ve ÖİB'nin portföyünde bulunan 127.7 milyon YTL tutarındaki
A grubu hisselerin özelleştirilmesinde blok satış sonucunda payları devralacak alıcı için çağrıda bulunma yükümlülüğünden muafiyet getirilmesine karar verdi.
Rekabet Kurulu da daha önce Tüpraş'ın yüzde 51 hissesinin blok olarak satışı için Özelleştirme İdaresi'nin yaptığı başvuruya olumlu görüş bildirmişti.
Özelleştirme İdaresi, mart ayı başında Tüpraş'ın yüzde 14.76'lık bölümünü yurtdışında yerleşik kurumsal yatırımcılara sattı. Böylece ÖİB'nin Tüpraş'taki payı yüzde 65.76'dan yüzde 51'e düştü. Tüpraş'ta örgütlü Petrol İş Sendikası'nın bu satışın iptali için Ankara 12. İdare Mahkemesi'ne açtığı dava ise sürüyor.