Tüpraş için Koç'a ek süre

Koç-Shell Ortak Girişim Grubu, Tüpraş'ta finansman ve devirle ilgili işlemlerin tamamlanabilmesi için verilen 45 günlük sürenin dolmasına iki gün kala yeni süre istedi.

İSTANBUL - Koç-Shell Ortak Girişim Grubu, Tüpraş'ta finansman ve devirle ilgili işlemlerin tamamlanabilmesi için verilen 45 günlük sürenin dolmasına iki gün kala yeni süre istedi. Koç Holding'den borsaya gönderilen açıklamada Özelleştirme Yüksek Kurulu'nun, Tüpraş'a ait yüzde 51 hissenin 4.14 milyar dolara Koç-Shell konsorsiyumuna satılmasına 8 Kasım'da izin verdiği anımsatıldı.
45 günlük söz konusu sürenin dolmasına iki gün kala gruptan yapılan yazılı açıklamada, şöyle denildi:
"Söz konusu ihale tamamlanır tamamlanmaz, ulusal ve uluslararası finans kuruluşları ile temasa geçilmiş olup, finansmanla ilgili prosedürler halen devam etmektedir. Tarafımıza verilmiş 45 günlük sürenin mevzuatta öngörüldüğü şekilde uzatılması talebi ile 19 Aralık tarihinde Özelleştirme İdaresi'ne müracaat edilmiştir."
Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB) ise dün akşam Koç-Shell konsorsiyumuna hisse devri için 3 Şubat'a kadar ek süre verdiğini açıkladı.
Grup tarafından daha önce yapılan açıklamalarda ise, Tüpraş'ın finansmanı için çok sayıda bankaya 4.3 milyar dolar kadar tutacak finansman için yetki verildiğini ve bedelin peşin ödenebileceğini duyurmuştu.
'Daha karar vermedik'
Bu arada dün Koç Grubu'nun ek süre talebini açıklamasından önce TÜSİAD'ın toplantısında soruları yanıtlayan Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, Tüpraş için süre uzatımı konusunda henüz karar vermediklerini söylemişti.