Tüpraş ihalesi için devler güç birliği yaptı

Tüpraş özelleştirmesi için dört ortak girişim grubu başvuruda bulundu. Tüpraş özelleştirilmesinde katılımcıların, ortak girişim grubu oluşturmak için başvuru tarihinin dün sona erdiğini hatırlatan Özelleştirme İdaresi, 4 ortak girişim grubunun başvurduğunu duyurdu.

ANKARA - Tüpraş özelleştirmesi için dört ortak girişim grubu başvuruda bulundu. Tüpraş özelleştirilmesinde katılımcıların, ortak girişim grubu oluşturmak için başvuru tarihinin dün sona erdiğini hatırlatan Özelleştirme İdaresi, 4 ortak girişim grubunun başvurduğunu duyurdu.
Aynı açıklamada, 31 Ağustos'ta katılımcıların ön yeterlilik kriterini karşılayıp karşılamadığının belirleneceği kaydedildi. İhaleye katılmak isteyen 4 ortaklık ise şöyle;

 • Poski Koncern Naftowy Orlen SA-Zorlu Holding
 • Koç Holding-Aygaz.-Opet, The Shell Company Of Turkey Ltd.-Shell Overseas Investment B.V.
 • Indian Oil Corp.- Çalık Enerji
 • Tüpraş Acquisition Consortium-Petrol Ofisi Ortak Girişim Grubu.
  Rekabet'i dikkate aldılar
  Rekabet Kurulu daha önce Tüpraş özelleştirmesine katılacak konsorsiyumlarda bir dağıtım şirketine sıcak baktığını, ancak birden fazla dağıtım şirketinden oluşan konsorsiyumların rekabeti bozabileceği sinyalini vermişti. Dün açıklanan konsorsiyumlarda şirketlerin Rekabet Kurulu'nun bu uyarısını dikkate aldığı gözlendi.
  Tüpraş'ın özelleştirme ihalesine Orta Avrupa'nın en büyük ham petrol rafinerisine sahip Polonyalı PKN Orlen ile katılan Zorlu Holding'in Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Zorlu, konsorsiyumda yüzde 50'şer hisseye sahip olacaklarını belirterek, "Enerji sektörünü stratejik büyüme alanı olarak görüyoruz. PKN Orlen'in deneyiminden yararlanacağız" dedi.
  Zorlu petrol şirketi satın alıyor
  Zorlu Grubu şirketlerinden Zorlu Petrogas Petrol, Gaz ve Petrokimya Ürünleri Sanayi, Antares Energy Limited'in yüzde 100'üne sahip olduğu Amity Oil'i 40.4 milyon dolara satın alıyor. Zorlu Enerji'den İMKB'ye gönderilen açıklamada, Zorlu Petrogas ile Antares Energy Limited şirketinin sahip olduğu Amity Oil International'ın tüm hisselerinin alınması konusunda hisse alım anlaşması imzalandığı belirtildi. Amity Oil Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) ile ortak olarak Trakya Bölgesinde doğalgaz ve petrol arama çalışmaları yapıyor.
  Macarlar 'Biz de varız' dedi
  Macar petrokimya şirketi Mol da Tüpraş ihalesine katılacağını açıkladı. Dev Macar şirketi Mol A.Ş'nin Genel Müdürü Zsolt Hernad, Macar Info Radyo'ya yaptığı açıklamada, Tüpraş'ın ihalesine katılacaklarını söyledi. Hernad, Tüpraş'ın dev bir şirket olduğunu, Mol'un Balkanlar'da da yatırımları olacağını belirtti.