Tüpraş ihalesi için dokuz teklif geldi

Tüpraş'ın yüzde 51'lik kamu hissesinin blok satışı için açılan ihaleye dokuz teklif geldi. Son teklif verme süresi dün saat 16.00 itibarıyla dolarken, Özelleştirme İdaresi ihale için dokuz teklif alındığını açıkladı.

ANKARA - Tüpraş'ın yüzde 51'lik kamu hissesinin blok satışı için açılan ihaleye dokuz teklif geldi. Son teklif verme süresi dün saat 16.00 itibarıyla dolarken, Özelleştirme İdaresi ihale için dokuz teklif alındığını açıkladı.
Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'ndan (ÖİB) yapılan açıklamaya göre, yerli yatırımcılardan Ordu Yardımlaşma Kurumu (OYAK), yabancı yatırımcılardan da OMV Aktiengesellschaft, İtalyan Eni ve Macar MOL firmaları ihaleye tek başlarına katılırken TÜPRAŞ Aqusition Cons. OGG-Petrol Ofisi OGG, PKN ORLEN SA (Polonya)-Zorlu Holding, Shell-Koç Grubu, Indian Oil Corp.(Hindistan)-Çalık Enerji OGG ise konsorsiyum olarak ihale sürecine dahil oldu.
İhale Komisyonu'nun dün alınan teklifleri,önümüzdeki hafta pazartesi günü değerlendirmeye alması öngörülüyor. Komisyonun, önümüzdeki hafta sonuna doğru teklif sahibi firmalar ile bire bir görüşmelere geçmesi, bir sonraki hafta da ihalenin gerçekleştirilmesi hedefleniyor.
ÖİB yetkilileri, önümüzdeki hafta teklif veren firmalarla tek tek ve yüz yüze görüşmek üzere çağıracaklarını ve firmalardan revize teklif isteyeceklerini söyledi.
Revize teklifler alındıktan sonra ihalenin açık artırma yoluyla sonuçlandırılacağını da söyleyen aynı kaynaklar, ihalenin bu ay içinde tamamlanmasının hedeflendiğini de vurguladı.
Kimler teklif verdi?
Tüpraş'a teklif veren 4 konsorsiyum şu şirketlerden oluşuyor:

 • Tüpraş Aqusition Cons. OGG-Petrol Ofisi OGG: Petrol Ofisi Tüpraş Ortak Girişim Grubu (Ofer Grubu) ile işbirliği yapıyor. Ofer, Tüpraş ihalesi için, Tüpraş Ortak Girişim Grubu adı altında ihaleye katılan İsrail-ABD ortaklığında kurulmuş bir yatırım şirketi. İsrail'de rafinaj sektörünün en büyüğü olan Ofer'in, ABD'de Carlyle Yatırım Fonu, kruvaziyer işletmecisi Royal Carribean Cruise Line ve İsrail deniz taşımacılığı tekeli Zim Line ile de ortaklığı var. Grubun başında Forbes'un en zenginler listesinde 188'inci olan Sami ve Yuli Ofer kardeşler bulunuyor. Petrol Ofisi ise 3 bin 885 istasyon, yaklaşık 5 bin bayi, iki madeni yağ harmanlama tesisi, 26 ikmal ünitesi, 1.034 personele sahip.
 • PKN ORLEN SA (Polonya)-Zorlu Holding: Geçen yıl gerçekleştirilen ancak iptal edilen ihaleyi Rus Tatneft ile birlikte kazanan Zorlu Grubu, Tüpraş ihalesine bu kez Polonyalı PKN ile ortak katılıyor. Zorlu ve PKN Orlen, konsorsiyumda yüzde 50'şer hisseye sahibi olacak. Polonyalı petrol rafinerisi ve akaryakıt dağıtıcısı PKN Orlen'in yüzde 27'si devlete ait. Kalan yüzde 73 halka açık. Şirket, 5 milyar doları aşkın pazar değeriyle Orta Avrupa'nın en büyük ham petrol rafinerilerinden biri. Yıllık petrol işleme kapasitesi 21.7 milyon ton olan PKN Orlen'ın Polonya'da bin 900, Avrupa'da ise toplam 2 bin 700 petrol istasyonu bulunuyor. Zorlu Grubu ise, Erdemir ihalesi için ön yeterlilik alan talipler arasında. Ancak grubun özellikle enerji sektöründe büyümek istediği biliniyor. Edirne-Kırklareli-Tekirdağ bölgesinde doğalgaz dağıtım lisans ihalesinde en yüksek teklif, 2.5 milyon YTL ile Zorlu Petrogas şirketinden gelmişti.
 • KOÇ/SHELL GRUBU Koç Holding ihaleye, The Shell Group ile ortaklaşa katılıyor. Konsorsiyum Koç Holding, Aygaz, Opet, Shell Overseas Investment B.V. ve The Shell Company of Turkey Limited'den oluşuyor. Koç Grubu'yla ihaleye katılan İngiliz-Hollanda ortaklığı petrol devi Shell, 140'tan fazla ülkede faaliyet gösteriyor. 112 bini aşkın çalışanı olan şirket, 2004 yılını 268 milyar dolar ciro ve 18.1 milyar dolar kârla kapattı.
 • Indian Oil Corp. (Hindistan)-Çalık Enerji OGG: Hindistan'ın en büyük petrol şirketi Indian Oil ve Çalık Grubu birlikte ihaleye girdi. Çalık, konsorsiyumda eşit ortaklık olacağını açıkladı. 1959 yılında devlet tarafından kurulan Indian Oil, Hindistan'ın en büyük şirketi. Ülkesinde yüzde 56 pazar payına sahip Indian Oil'in 10 rafinerisi ile günlük üretim kapasitesi bir milyon varil civarında. 2004 yılında cirosu 29.7 milyar dolar, kârı 2.7 milyar dolar oldu. Fortune'nin 'Dünyanın en büyük şirketleri' sıralamasında 170'inci. 21 bin petrol istasyonu olan IOC'nin, Hindistan'da gaz istasyonları bulunuyor.
 • OMV Aktiengesellschaft (Avusturya);
 • OYAK,
 • ENI Refining and Market Division (İtalya),
 • Anadolu Uluslararası Taşıma - Çukurova Holding OGG,
 • MOL (Macaristan),
  Bu arada ön yeterlilik alan ispanyol petrol devi Repsol ikendisine ekonomik avantaj sağlamayacağı gerekçesiyle haleye katılmayacağını açıklarken, yine ön yeterlilik alan şirketlerden Kuveyt Finance House öncülüğündeki Enerji Ortak Girişim Grubu ise teklif vermedi.
  İlki iptal edilmişti
  Tüpraş'ın yüzde 65.76 hissesinin özelleştirilmesi için, Ocak 2004'te yapılan ihalede en yüksek teklifi, 1 milyar 302 milyon dolar ile Efremov Kautschuk (Tatneft-Zorlu Grubu) vermiş ve Özelleştirme Yüksek Kurulu satışı onaylamıştı. Ancak, Danıştay, Tüpraş'ın satışını iptal etmişti. OİB daha sonra elindeki Tüpraş hisselerinin yüzde 14.76'lık bölümünü, Borsa Toptan Satışlar Pazarı'nda, yabancı kurumsal yatırımcılara yaklaşık 446 milyon dolara satmıştı.