Tüpraş ihalesi için şartlı onay

Rekabet Kurulu'ndan Tüpraş ihalesine şartlı izin çıktı. Buna göre Koç-Shell ortaklığı, İzmir LPG terminalini üç yıl süreyle tüm dağıtıcılara kullandıracak.

ANKARA - Rekabet Kurulu, Türkiye Petrol Rafinerileri A.Ş.'nin (Tüpraş) yüzde 51 hissesinin Koç-Shell Ortak Girişim Grubu'na blok satışına şartlı izin verdi. Buna göre, Tüpraş'ın yeni sahibi üç yıl süreyle İzmir LPG terminalini dağıtıcılara da kullandıracak.
Rekabet Kurulu Başkanı Mustafa Parlak, Rekabet Kurulu'nun önceki gün ve dün yaptığı toplantılar sonrasında, Tüpraş ihalesi sonrasında Özeleştirme İdaresi Başkanlığı'nca bildrilen en yüksek teklif veren üç firma ve firma grubuyla ilgili değerlendirmesini yaparak karara vardığını açıkladı.
Rekabet Kurulu kararında, Tüpraş'ın Koç-Shell Ortak Girişim Grubu tarafından devralınmasında İzmir bölgesindeki LPG terminalinin söz konusu bölgede başka bir LPG terminali bulunmaması nedeniyle, Tüpraş'ın rafinaj pazarındaki mevcut hâkim durumunu güçlendirebileceği sakıncası vurgulandı. Rekabet Kurulu bu nedenle, İzmir Rafinerisi'nde yer alan LPG ithaline yönelik tesislerin protokol çerçevesinde yürütülen uygulamaya ilave olarak, üç yıl boyunca dağıtım şirketlerinin doğrudan ithalat yapabilmelerine de olanak tanıyacak şekilde kullanıma açılması koşulunu getirdi. Koç-Shell Konsorsiyumu Tüpraş'ı devralabilmek için Rekabet Kurulu'nun kararının gereklerini yerine getirmek zorunda.
Koşulun gerekçesi
Parlak, kurulun Tüpraş ihalesinde en yüksek teklifi veren diğer iki firma ve firma grubu olan Indian Oil Corporation/Çalık OGG ile OYAK Grubu'na devirde ise 'sakınca bulunmadığı' kararına vardığını açıkladı. Parlak, Rekabet Kurulu'nun Koç-Shell Grubu'na üç yıllık kısıt getirmesinin ise bölgede halen yeni terminal yapımlarının devam ettiği ve bunların tamamlanarak devreye alınması için bu sürecin yeterli görüldüğünü söyledi. Bu süreçte yeni terminallerin tamamlanamaması halinde ne yapılacağı sorusuna ise Parlak, "Türkiye gibi dinamik bir ülkede tamamlanır diye düşünüyoruz" demekle yetindi.
Dokuz firma ve firma grubunun yarıştığı Tüpraş ihalesini Koç-Shell Ortak Girişim Grubu 4 milyar 140 milyon dolar fiyat vererek kazanmıştı. İkinci en yüksek teklif 4 milyar 120 milyon dolar ile Indian-Çalık OGG, üçüncü en yüksek teklif 4 milyar dolar ile OYAK Grubu'ndan gelmişti.