Tüpraş işçisi işbaşı yapmadı

Petrol-İş Sendikası'na üye Aliağa ve İzmit Rafinerisi çalışanları, özelleştirme çalışmalarını protesto etmek için saat 08.00'den başlayarak iki saat işbaşı yapmadı.

İZMİT - Petrol-İş Sendikası'na üye Aliağa ve İzmit Rafinerisi çalışanları, özelleştirme çalışmalarını protesto etmek için saat 08.00'den başlayarak iki saat işbaşı yapmadı. Petrol-İş Sendikası Aliağa Şube Başkanı İbrahim Doğangül, Tüpraş tesisleri önünde yaptığı açıklamada, Türkiye genelindeki rafinerilerde iki saat iş bırakma eylemi yapıldığını söyledi.
Doğangül, Tüpraş'ın devir işleminin 22 Aralık'ta gerçekleştirileceğini belirterek, yargı süreci devam ederken bu işleme gidilmesinin, telafisi mümkün olmayan sorunlar doğurabileceğini savundu. Tüpraş'ın yüzde 14.76'sının usulsüz şekilde devredildiğini öne süren Doğangül, şunları söyledi: "Bugün (dün) Ankara İdare Mahkemesi'nde, Tüpraş'ın yüzde 14.76'lık hissesinin satışının iptalini istediğimiz dava, duruşmalı olarak görülecek. Son zamanlarda yargıya yapılan baskıların hangi noktaya geldiğini hepimiz yaşayarak görüyoruz, bu nedenle gözümüz kulağımız Ankara'da olacak." Danıştay'ın reddettiği yürütmeyi durdurma talepleri için de sendikanın Danıştay Dava Daireleri Kurulu'na itirazını yaptığını kaydeden Doğangül, bir hafta içinde kararın verileceğini aktardı.
Doğangül, "Tepkimizi hem hükümete hem de alıcı firmaya en sert şekilde göstereceğiz. Bu hafta teyakkuz halindeyiz" dedi. Petrol-İş Kocaeli Şube Başkanı Ali Ufuk Yaşar da "Özelleştirmede Türkiye kaybedecek" diye konuştu.