Tüpraş işçisi: Kararı uygulayın

Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu'nun Tüpraş'ın özelleştirme şartnamesine ilişkin verdiği yürütmeyi durdurma kararının, Petrol-İş'e 17 Şubat günü tebliğinin ardından dün sabah, Tüpraş İzmir Rafinerisi'nde de eylem yapıldı.

ALİAĞA - Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu'nun Tüpraş'ın özelleştirme şartnamesine ilişkin verdiği yürütmeyi durdurma kararının, Petrol-İş'e 17 Şubat günü tebliğinin ardından dün sabah, Tüpraş İzmir Rafinerisi'nde de eylem yapıldı. İzmir'in Aliağa ilçesindeki rafineri girişinde toplanan işçiler, bir saat işbaşı yapmadı. İşçiler, mahkeme kararlarının uygulanmasını istedi.
Petrol-İş Aliağa Şube Başkanı İbrahim Doğangül, mahkeme kararlarının uygulanmamasının söz konusu edilemeyeceğini belirterek, şunları kaydetti: "Eğer Türkiye Cumhuriyeti hukuk devleti değilse diyeceğimiz yok. Ama o zaman orman kanunları geçerlidir, bu durumda da buranın, yani rafinerilerin aslanı biziz, bizim kurallarımız geçerli olur. Ancak kimsenin böyle bir hukuksuzluğu göze alabileceğini de tahmin etmiyoruz. Aksi halde hem hükümet, hem de Koç grubu suç işlemiş olur." Eylemin ardından işçiler işbaşı yaptı.