Tüpraş işçisinden eylem

Petrol-İş, Tüpraş işçilerinin, özelleştirme ihalesiyle ilgili Danıştay'ın aldığı yürürlüğü durdurma kararının uygulanması için dün iş bıraktığını açıkladı.

ANKARA - Petrol-İş, Tüpraş işçilerinin, özelleştirme ihalesiyle ilgili Danıştay'ın aldığı yürürlüğü durdurma kararının uygulanması için dün iş bıraktığını açıkladı.
Petrol-İş Genel Başkanı Mustafa Öztaşkın, Tüpraş'taki yüzde 51 oranındaki kamu hissesinin Koç-Shell Konsorsiyumu'na blok olarak satışına ilişkin İhale Komisyonu kararının ve İhale Şartnamesi'nin yürütmesini durduran Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu kararının uygulanması için tanınan bir aylık sürenin 30 Mart'ta dolacağını hatırlattı.
Sürenin dolmasına üç gün kalmasına rağmen bir adım atılmadığını belirten Öztaşkın, Bu nedenle sendika üyesi Tüpraş rafineri işçilerinin, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı, iktidar ve ortada yargı kararı yokmuş gibi davranıp işlemlerin devamı niteliğinde kararlar alan Koç-Shell Konsorsiyumu'nu uyarmak için tam gün iş bırakma eylemi yaptıklarını belirtti. Öztaşkın, "Kocaeli, Aliağa, Kırıkkale, Batman ve Körfez Petrokimya'daki üyelerimiz yetkilileri uyardı. İdari davalarda yargının en üst organının Danıştay olduğuna işaret eden Öztaşkın, "Tüpraş'taki ihale ve devir işlemleri hukuka aykırı işlem durumuna düştü. Yürütmeye devam, hukuka aykırı bir davranışın sürdürülmesi anlamına gelir" dedi.
Hassasiyete çağrı
Tüpraş Genel Müdürü Yavuz Erkut yaptığı yazılı açıklamada şöyle dedi: "Doğrudan tarafı olmadığımız ve yargı mercileri tarafından esas hakkında kararı henüz verilmemiş bir davanın yasal sürecinin devam ettiği bir ortamda tarafların aynı hassasiyeti göstermeleri gerekmektedir. Kanun dışı grev gibi eylemlere katılmanın istenmeyen sonuçlar doğuracağını hatırlatmak isteriz".