Tüpraş kararında son gün

Danıştay İdari Dava Daireleri Genel Kurulu'nun Tüpraş'ın blok satış ihalesi için verdiği yürütme durdurma kararının uygulanması için Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'na tanınan 30 günlük süre bugün doluyor.

İSTANBUL - Danıştay İdari Dava Daireleri Genel Kurulu'nun Tüpraş'ın blok satış ihalesi için verdiği yürütme durdurma kararının uygulanması için Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'na tanınan 30 günlük süre bugün doluyor. Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nın (ÖİB) yarın (bugün) Tüpraş konusunda bir açıklama yapacağını söyledi. Unakıtan, Bulgaristan Maliye Bakanı Plamen Oresharski'yi kabulünde gazetecilerin bu konudaki soruları üzerine, açıklamanın yazılı mı sözlü mü olacağının henüz belirlenmediğini belirtti. Dün bazı gazetelerde yer alan, yürütmeyi durdurma yönündeki yargı kararının uygulanmayacağına yönelik haberlerin sorulması üzerine de Kemal Unakıtan, "Henüz belirlenen bir şey yok. ÖİB çalışıyor, hukukçular çalışıyor. ÖİB yarın (bugün) bir açıklama yapacak" demekle yetindi.
Kilci, Unakıtan'la görüştü
ÖİB tarafından İMKB'ye yapılan açıklamada, dün gazetelerde ÖİB'nin, Danıştay'ın üst kurulunun aldığı yürütmeyi durdurma kararının uygulamayacağı ve Tüpraş'ı Koç'tan geri almama görüşünün ağırlık kazandığı konusunda haberler yer aldığına dikkat çekilerek, "Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu'nun Tüpraş'ın yüzde 51'inin Koç Holding konsorsiyumuna satışında verdiği yürütmeyi durdurma kararının uygulanması için yaptığımız inceleme süreci devam ediyor ve bugün için alınmış bir karar yok" denilerek haber yalanlandı. Bu arada ÖİB Başkanı Metin Kilci dün Maliye Bakanlığı'na geldi. Kilci, Tüpraş ile ilgili bugün yapacakları açıklama konusunda Maliye Bakanı Kemal Unakıtan ile görüşeceklerini ifade etti.
Tüpraş'ta örgütlü Petrol-İş sendikasının 4.14 milyar dolar değerindeki söz konusu özelleştirme işleminde kamu yararı gözetilmediği gerekçesiyle yürütmeyi durdurma ve iptal istemiyle Danıştay 13. dairesinde açtığı dava, mahkeme tarafından yürütmeyi durdurma açısından reddedilince sendika bu kez Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu'na temyize gitmişti.
Petrol-İş pes etmiyor
Üst mahkeme ise sendikanın istemi doğrultusunda, satış işleminde yürütmenin durdurulmasının reddi yönündeki 13. daire kararını bozmuştu. Bu bozma kararının ÖİB'ye 27 Şubat'ta tebliği sonrasında kararı uygulamak için yasal olarak 30 günlük süresi bulunan ÖİB'nin bu konudaki kararı bekleniyordu.
Petrol-İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Öztaşkın, Tüpraş'ta mahkeme kararının uygulanmayacağı yönünde bir havanın oluştuğunu, ama bu işin peşini bırakmayacaklarını söyledi. Öztaşkın, "Önce bu kararı uygulamayan bürokratlar hakkında Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunacağız. Daha sonra Danıştay'a dava açacağız. Ceza, idari ve tazminat davaları olacak bunlar. Hukukçularımız çalışıyor" dedi. Mustafa Öztaşkın, Avrupa Parlamentosu milletvekillerine İngilizce ve Fransızca tek tek mektup göndererek, Türkiye'de mahkeme kararlarının uygulanmadığını anlatacaklarını ifade etti.
'25 Nisan'ı beklemeyeceğiz''
Öztaşkın şöyle konuştu: "Tüpraş davasıyla Türkiye'de mahkeme kararlarının hukuki sonuç doğurmadığını anlatacağımız mektup tek bir metin olacak ve tüm milletvekillerine gidecek. Bunun dışında AB'nin Türkiye temsilcisine durumu aktaracağız. Tüpraş davasının esastan görüşüleceği 25 Nisan tarihini de beklemeden konuyu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) götüreceğiz. Onlara da Türkiye'deki hukuk sisteminin geldiği durumu ifade edeceğiz." Öztaşkın, bu davada istedikleri sonucu alana kadar işin peşini bırakmayacaklarını ve eylemlere de devam edeceklerini dile getirdi.
Unakıtan: Vergi indirimi için çalışıyoruz
Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, başta turizm sektörü olmak üzere değişik sektörlerde vergi indirimini kapsayan bir çalışma yaptıklarını açıkladı. Gazetecilerin turizmcilere yönelik KDV indirimi yapılıp yapılmayacağı sorusunu yanıtlayan Unakıtan, bakanlarla değişik sektörlere dönük vergi indirimleri konusunda görüşmeler yaptıklarını belirtti. Unakıtan, ancak henüz alınmış bir karar olmadığını kaydetti. Tekstildeki KDV indiriminin bütçede bir açığa neden olmayacağını kaydeden Unakıtan, "Hatta tekstilde KDV iadeleri azalacağı için bunun bütçeye artı olarak yansıyacağını hesaplıyoruz" dedi.
Zammın kaynağı bütçede
Bakan Unakıtan, IMF'nin memur maaşına yönelik düzenlemelere ilişkin kaygılarını iletip iletmediği sorusuna da, memur maaşlarıyla ilgili bütçe dışı bir ödemenin söz konusu olmadığı yanıtını verdi. Gerek 40 artı 40'lık ek ödemenin, gerekse bazı memurlara verilen zamların hepsinin bütçede kaynağının bulunduğunu belirten Kemal Unakıtan, bunların bir kısmının personel ödeneklerinden, bir kısmının da yedek ödenekten karşılandığı bilgisini verdi. Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, IMF ile de memur maaşlarına yönelik görüşmeler yapıldığını ifade etti.
Sendikalardan destek geldi
Türk-İş Yönetim Kurulu, Tüpraş'ın özelleştirilmesiyle ilgili Danıştay'ın verdiği yürütmeyi durdurma kararının derhal uygulanmasını isteyerek, "Türkiye yaşanan bu ayıptan ve hukuk skandalından kurtulmalıdır" açıklamsında bulundu. Liman-İş Yönetim Kurulu'nca da, Danıştay'ın, Tüpraş'ın özelleştirilmesine ilişkin yürütmeyi durdurma kararının derhal uygulanması gerektiği belirtildi. Açıklamada, Liman-İş Sendikası'nın Petrol-İş'in Tüpraş'ta yargı kararlarına uyulmasının sağlanması doğrultusundaki her türlü eylemine destek olacağı bildirildi. Öte yandan Tüpraş İzmit ve Kırıkkale rafinerilerinde, çalışanların dün yaptığı bir günlük iş bırakma eylemi nedeniyle durdurulan dolumlara yeniden başlandı.