Tüpraş özelleştirmesine yerli-yabancı 12 talip

İkinci kez 'görücüye çıkan' Tüpraş'ın yüzde 51'lik bölümünün blok satışına ilişkin ihale, dev şirketlerin yarışına sahne olacak. Tüpraş'ta dördü yerli, sekizi yabancı olmak üzere toplam 12 firma veya konsorsiyuma şartname satıldı.

ANKARA - İkinci kez 'görücüye çıkan' Tüpraş'ın yüzde 51'lik bölümünün blok satışına ilişkin ihale, dev şirketlerin yarışına sahne olacak. Tüpraş'ta dördü yerli, sekizi yabancı olmak üzere toplam 12 firma veya konsorsiyuma şartname satıldı. Şartname alan yerli şirketler içinde Zorlu Grubu, Petrol Ofisi A.Ş. (Poaş), Opet Petrolcülük ve Oyak'ın olduğu belirtiliyor.
Yabancı şirketler arasında ise Rusya'dan Repsol, Polonya'dan PKN, Hindistan'dan IOC, İtalya'dan ENI Spa, Avusturya'dan OMV, ABD'den içinde finansör ve operatörlerin olduğu ortak girişim grupları ile Shell bulunuyor.
Tüpraş ihalesine katılacaklarda ön yeterlilik şartı aranırken, 22 Haziran ön yeterlilik için son başvuru tarihi olarak belirlendi. İhalede, 1-29 Temmuz tarihlerinde elektronik ortamda data room süreci işleyecek. Tekliflerin ise en geç 2 Eylül'de saat 16.00'ya kadar İdare'ye teslimi gerekiyor.